close
MENU

Publications

Key contacts
29 August 2019

Balance in wires: how imbalances are regulated under the rules of the new energy market (In Ukrainian)

Source: Mind.ua

And what is the role of the of “green” generation producers in it

Як уже писав Mind, із запуском нового ринку електричної енергії найскладнішим питанням виявилося зростання цін для промислових споживачів. Це у свою чергу викликало необхідність в удосконаленні механізму покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку. Зокрема, 14 серпня 2019 року Кабінетом міністрів України був зменшений обсяг обов’язкового продажу електричної енергії ДП НАЕК «Енергоатом» для виконання спеціальних обов’язків. У той же час ринок формально почав працювати. Проте, вже в перші 10 днів роботи ПрАТ «НЕК «Укренерго» почало оприлюднювати перелік учасників ринку зі статусом «переддефолтний» через невиконання фінансових зобов’язань за небаланси. Про особливості врегулювання небалансів на новому ринку електроенергії спеціально для Mind розповіла Марина Грицишина, експерт-консультант з енергетичних проектів.

Під час входження в новий ринок електричної енергії важливо, щоб попит на енергію як товар відповідав пропозиції. Кожний учасник таких сегментів, як ринок двосторонніх договорів, ринок «на добу наперед» та внутрішньодобовий ринок, реєструє обсяги електроенергії, яку він відпускатиме або споживатиме за правилами цих ринків. Різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання та зареєстрованими і називається небалансами. При цьому небаланси бувають позитивними та негативними – залежно від того, більші або менші фактичні обсяги від зареєстрованих.

Для врегулювання небалансів кожен учасник енергоринку повинен:

  • бути стороною, відповідальною за баланс; або
  • передати свою відповідальність іншій стороні шляхом участі у балансуючій групі.

Незалежно від подальших планів, усі компанії під час реєстрації як учасника ринку електричної енергії укладають договір про врегулювання небалансів з оператором системи передачі (ОСП) – ПрАТ «НЕК «Укренерго». На підставі цього договору вони стають сторонами, відповідальними за баланс, та несуть фінансову відповідальність за небаланси перед ОСП. Проте, якщо учасник ринку вирішить передати свою відповідальність за небаланси іншій стороні, договір про врегулювання небалансів може призупиняти дію в частині відповідальності за небаланси.

Для такої передачі відповідальності учасник ринку має вступити до балансуючої групи.

Read More

Share:

More Publications
Show More