close
MENU

Publications

Key contacts
22 December 2020

“Frost odds”: to pay or not to pay? (In Ukrainian)

Source: Експрес

Споживачі скаржаться, що в рахунках за листопад облгаззбути «намалювали» їм додаткові куби.

«Лічильник показав, що ми спожили 29,64 кубометра, але з урахуванням коефіцієнта приведення до стандартних умов оплатити маю за 30,23 кубометра», — розповідає мешканець Львівщини Дмитро Гаврилишин. Чоловік не розуміє, чому облгаззбути й далі нараховують людям додаткові суми, адже «температурні коефіцієнти» і НКРЕКП, і АМКУ неодноразово визнавали неправомірними.

Нагадаємо, температурні коефіцієнти — це коефіцієнти коригування показників побутових лічильників газу в разі відсутності приладів для вимірювання температури та тиску газу.

— Вже декілька років поспіль газові компанії відправляють своїм споживачам платіжки із завищеною ціною за газ, в яку нібито включені «температурні коефіцієнти», — розповідає Анна Сулима, експертка «Ліги антитрасту». — НКРЕКП вважає, що таке нарахування неправомірне, адже «температурні коефіцієнти» вже враховані в загальному тарифі. Міністерство енергетики також зазначило, що не встановлювало та не затверджувало розміру таких донарахувань.

— Чому ж тоді облгаззбути їх нараховують? Що таке приведення до «стандартних умов»?

— Стандартними умовами для постачання та розподілу газу в Україні є температура навколишнього середовища +20 градусів за Цельсієм та абсолютний тиск 760 мм рт. ст., — пояснює Тетяна Бойко, координаторка житлово-комунальних та енергетичних програм громадянської мережі «Опора». — Очевидно, фактична температура, за якої лічильник здійснює вимірювання, може відрізнятися від температури, передбаченої цими умовами. Відповідно обсяг газу, що пройшов через побутовий лічильник, відрізняється від обсягу газу, переданого газорозподільними мережами.

Річ у тім, що температура навколишнього середовища безпосередньо впливає на обсяг газу, який проходить через побутовий лічильник. У зимовий період газ стискається, а в літній період — розширюється. Через це взимку лічильники фіксують менший обсяг газу, ніж переданий мережами, а влітку — більший. Облгази (оператори ГРМ) та облгаззбути здійснюють донарахування, посилаючись на наказ Міненерго, яким затверджено коефіцієнти приведення. Але цей наказ не застосовується до побутових споживачів.

— Так, він поширюється лише на суб’єктів господарювання, які у господарсько-виробничій діяльності для вимірювання об’єму спожитого газу використовують лічильники, — додає Марина Гріцишина, керівник практики енергетики Sayenko Kharenko. — Ще у листопаді 2018 року НКРЕКП прийняла 42 постанови про заборону операторам ГРМ приводити об’єми використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов при здійсненні комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ. Однак ці дії не допомогли врегулювати ситуацію, питання стало предметом судових розглядів. При цьому до судів звернулися як споживачі, так і оператори ГРМ для оскарження постанов НКРЕКП.

— Суди неодноразово ставали на захист споживачів…

А. Сулима:

— Так. Неправомірними дії газовиків визнав також АМКУ. В грудні 2019 року АМКУ прийняв 16 рішень, у яких, дослідивши дії газових компаній, встановив, що в період 2018 — 2019 років ті неправомірно донараховували своїм споживачам кількість використаного газу через приведення її до «стандартних умов». За такі дії АМКУ наклав штраф на газовиків у розмірі 278 мільйонів гривень. Очікувано, рішення АМКУ до сьогодні оскаржують у судах.

Т. Бойко:

— Нещодавно «Чернівцігаззбут» програв апеляцію АМКУ у справі «температурних коефіцієнтів». Тепер компанія має сплатити штраф у більше 1,2 мільйона гривень та зробити перерахунок в платіжках всім споживачам. А «Чернівцігаз» має припинити нарахування «морозних коефіцієнтів».

— Що робити споживачам — платити чи не платити?

Марина Гріцишина:

— Поки питання не врегульовано на законодавчому рівні, у цій ситуації споживачам залишається або скаржитись на операторів ГРМ у НКРЕКП, або оскаржувати нарахування додаткових платежів у судах.

А. Сулима:

— Утім треба пам’ятати: у випадку несплати за послуги облгаззбути можуть скористатись своїм правом на припинення газопостачання споживачам, які мають заборгованість.

Share:

More Publications
Show More