The certification of gaming equipment is key to the functioning of the market (In Ukrainian)
Партнер юридичної фірми Sayenko Kharenko і член Консультаційно-експертної ради (КЕР) при Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей Аліна Плющ описала певні процеси публічного обговорення ліцензійних умов, ключові питання в роботі КЕР і розповіла про обов’язки громадської ради, яку планують створити при комісії.
Аліна Плющ виділила два найважливіших фактори в публічному обговоренні ліцензійних умов – відкритість і динамічна, але професійна діяльність комісії, яка намагалася дослухатися до всіх учасників обговорення. За її словами, можливо, варто було дати більше часу на внесення й оброблення пропозицій, проте амбітна мета – ухвалити ліцумови до кінця 2020 року – внесла свої корективи.
«Чи правильне це рішення? На мою думку, так. Процес запуску ринку азартних ігор вже затягнувся, і будь-яка подальша затримка підриватиме впевненість лояльних гравців та іноземних інвесторів у серйозності намірів комісії», – розповіла учасниця Консультаційно-експертної ради.
Найбільший спротив із боку бізнесу зустріли три положення проєкту ліцензійних умов. По-перше, це – місцерозташування засобів оброблення інформації в системах операторів азартних ігор: бізнес наполягав на праві вільно обирати розташування мережевого обладнання. По-друге, наразі відсутня юридична і технічна інфраструктура для проведення сертифікації грального обладнання. І по-третє – відсутність визначеності з податками, однак цей аспект ліцензійні умови не регулюють.
Сертифікація обладнання, податки та сам ліцензійний процес є постійними питаннями, які піднімають на зустрічах учасники КЕР. І сертифікація є зараз ключовою, бо це один з основних аспектів функціонування грального ринку. Але для старту процедури необхідно погодити технічний регламент, який встановить вимоги до обладнання. Тут є значний обсяг роботи, і ще необхідне узгодження позицій.
«Ключове питання для нас – як забезпечити відкриття ринку та випуск перших ліцензій до ухвалення технічного регламенту», – повідомила Аліна Плющ.
Експертка додає, що ліцензійні умови лише доповнюють положення профільного закону. Через це головною складністю роботи з ліцумовами можна назвати дотримання меж, встановлених законом № 768-IX. І чіткі законодавчі обмеження, з одного боку, є запобіжником, який не дасть встановлювати в ліцензійних умовах вимоги, не передбачені законом. З іншого боку – це обмеження можливості виправити в ліцумовах недоліки закону. І недосконалі положення можуть ускладнити вихід оператора на ринок України. Наприклад, уже загадане місцерозташування засобів оброблення інформації.
«На жаль, у законі недостатньо продумано цей момент, але тут є варіанти вирішення. Зазначена проблема абсолютно точно не є наріжним каменем для ринку», – уточнила юрист.
Аліна Плющ вказала, що переважна більшість зацікавлених сторін виступає за найшвидше відкриття ринку. І всі розуміють важливість імпульсу в напрямі створення адекватного законодавчого середовища й ефекту, який створять перші видані ліцензії.
Комісія з регулювання азартних ігор і лотерей зробила великий обсяг роботи в обмежений проміжок часу. І, на думку експертки, важливим також є те, що регулятор дотримується обіцянки бути відкритим до голосу ринку та працювати прозоро у формуванні політики щодо грального бізнесу.
Додатково фахівчиня розповіла про формування громадської ради при регуляторі. Її основним завданням буде надання пропозицій і допомоги в розробці та оновленні регуляторної бази з урахуванням інтересів бізнесу та суспільства. Останній аспект для Аліни Плющ є принциповим, оскільки ефективний ринок не зможе існувати без вчасних змін.
«Як на мене, головний критерій відбору – розуміння суті та значення процесів еволюції ринку та незаангажованість кандидатів», – підсумувала учасниця КЕР.
Нагадаємо, комісія почала прийом документів на ліцензійні казино України з 30 грудня 2020 року.