The memorandum will not solve all the problems of the “greens” at once (In Ukrainian)
10 червня Кабінет міністрів на засіданні прийняв рішення про підтримку меморандуму між Державою та виробниками ВДЕ. Наразі меморандум знаходиться на фінальній стадії одноденного доопрацювання та підготовки до підписання. Для комплексного аналізу документу необхідно розуміти фінальну, узгоджену та підписану сторонами версію документу, однак вже зараз можна зробити деякі висновки, чи зможе цей документ розв’язати проблеми на ринку із «зеленою» генерацією, – розказала у коментарі Kosatka.Media член Асоціації правників України, старший юрист Sayenko Kharenko Наталія Гутаревич.
Вона нагадала, що з відкритих джерел поки що відомо про:
- зниження зеленого тарифу для СЕС на 15 %, для ВЕС на 7,5 % без продовження строку дії «зеленого» тарифу (31.12.2029 року);
- обмеження будівництва нових СЕС, що зможуть отримати «зелений» тариф – до 01.07.2020 року;
- посилення відповідальності виробників ВДЕ за небаланси;
- погашення заборгованості перед виробниками ВДЕ, що наразі складає 14 мільярдів гривень, після прийняття закону про умови підтримки галузі ВДЕ.
«Прем’єр-міністр відзначив, що будувати СЕС після 1 липня не забороняється, однак тариф для таких об’єктів буде встановлюватися на «зелених» аукціонах (прим. що наразі не функціонують). Враховуючи коментар в.о. міністра енергетики Ольги Буславець, про те, що меморандум дасть можливість знизити навантаження на ринок приблизно на 6-7 мільярдів гривень в рік, і беручи до уваги наявну заборгованість «Гарантованого покупця» в 14 мільярдів гривень – меморандум не вирішить всі проблеми одразу», – зауважила юрист.
До того ж, вказала Гутаревич, меморандум міститиме відсилочні положення на законодавство, що має бути прийняте для реалізації його положень. Так, погашення заборгованості перед виробниками ВДЕ лише після прийняття закону про умови підтримки галузі ВДЕ вбачається дещо невизначеним, адже яким чином буде прийматися відповідний закон, в які строки та які положення міститиме в кінцевому варіанті, спрогнозувати важко. Обмеження щодо будівництва до 1 липня 2020 року СЕС, які можуть отримати «зелений» тариф, як і безпосереднє зменшення «зеленого» тарифу теж потребують термінових і невідкладних змін до законодавства.
«Крім того, спільноті ще тільки належить визначити юридичний статус такого документу, як меморандум між виробниками ВДЕ (більшістю, але не всіма) і державою, та наслідки його укладання і виконання, як для самих виробників, так і для держави», – підсумувала юрист.