Бронювання по-новому: які зміни очікують на бізнес влітку 2026 року
Постановою № 692 від 30 травня 2026 року Кабінет Міністрів України вніс чергові зміни до постанови КМУ № 76 від 27 січня 2023 року «Про бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» (надалі – постанова КМУ № 76).
Що варто очікувати підприємствам:
Вищий зарплатний поріг. Уряд підвищив основний щомісячний зарплатний критерій (для цілей статусу критичності) та рівень заробітної плати для заброньованих працівників до 25 941 грн (тобто, не менше трьох мінімальних зарплат). Такий рівень середньої заробітної плати для застрахованих осіб – працівників за останній календарний місяць (в рамках виконання основного критерію) компанії мають забезпечити вже з дня набрання чинності змін до постанови. Водночас, заробітна плата для кожного заброньованого має відповідати вказаному рівню з 1 вересня 2026 року.
Окремий пом’якшений режим передбачено для критично важливих підприємств/установ, місцезнаходження яких визначено та які фактично працюють на територіях можливих або активних бойових дій. Для них поріг заробітної плати залишається 2,5 мінімальних заробітних плати, тобто 21 617,50 грн.
Встановлення чітких меж виконання обов’язку з контролю квоти та впровадження наслідків. Кабміном було впроваджено наступний етап щодо моніторингу лімітів бронювання. Зокрема, підприємство має приводити квотні ліміти до узгоджених постановою КМУ № 76 протягом 10 робочих днів. За порушення вказаного обов’язку передбачений чіткий наслідок у вигляді скасування критичності.
Крім того, з 1 вересня 2026 року також зменшується загальна кількість військовозобов’язаних, які можуть формувати квоту для заброньованих. Відтепер, сумісники та працівники з уже наявною іншою відстрочкою, аніж бронювання, враховуватимуться у квоту бронювання лише за одним місцем роботи.
Перегляд так званих додаткових критеріїв критичності. Міністерства, ЦОВВ та ОВА мають до 10 червня 2026 року перезатвердити власні критерії критичності за погодженням із Міністерством оборони України та Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства України.
Після перегляду додаткових критеріїв критичності, компанії, які отримали статус критично важливого підприємства на підставі критеріїв, які будуть виключені до 10 червня 2026 року, втратять свій статус до 1 липня 2026 року.
Повторне підтвердження критичності. До 1 вересня 2026 року профільні органи та ОВА мають переглянути статус усіх підприємств, які вже були визначені критично важливими.
Обмеження строку критичності. З урахуванням опублікованих змін дія рішення щодо статусу критично важливого підприємства обмежується. Відповідно, таке рішення діє лише до 1 вересня 2026 року.











