Чого очікувати від АМКУ у 2013 році?
12 березня Антимонопольний комітет України («АМКУ») опублікував свій звіт про виконану роботу за 2012 рік. У документі всебічно висвітлені основні напрямки діяльності державного органу у попередньому році та виявлено основні їхні відмінності від 2011 року. Зокрема, у 2012 році АМКУ істотно збільшив штрафи за порушення конкурентного законодавства, ввів у дію програму linency, збільшив кількість розслідувань у сфері антиконкурентних узгоджених дій та недобросовісної конкуренції. Проаналізувавши надані дані, можна зробити висновки про основні тенденції в діяльності АМКУ у 2013 році. Юристи Sayenko Kharenko пропонують Вашій увазі такі висновки.
- У 2012 році намітилася тенденція до зниження розслідувань випадків зловживання монопольним становищем. Зниження частки цього типу розслідувань у загальній кількості справ, розглянутих АМКУ, відбувається за рахунок збільшення розслідувань порушень у вигляді антиконкурентних узгоджених дій. Є всі підстави вважати, що ця тенденція отримає логічне продовження і у 2013 році.
- У попередньому році намітилася тенденція до збільшення штрафів за порушення антимонопольного законодавства. Так, у справі виробників меблів АМКУ наклав на порушників сукупний штраф у розмірі 419 мільйонів гривень, а загальна сума штрафів за подібні порушення у порівнянні з 2011 роком зросла у 25 разів (!) (441 мільйон гривень порівняно з 17,5 мільйонами гривень у 2011 році). Максимальний штраф за порушення, передбачений статтею 15-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції», на початку 2012 року становив 1,6 мільйона гривень, а наприкінці виріс до 7,6 мільйона гривень. За нашими прогнозами, у 2013 році АМКУ продовжить збільшувати штрафи за порушення конкурентного законодавства, включаючи порушення у галузі недобросовісної конкуренції, антиконкурентні узгоджені дії та зловживання монопольним становищем.
Також у 2012 році збільшилась кількість розслідувань АМКУ у сфері недобросовісної конкуренції. При цьому близько 91% таких порушень склали отримання неправомірних переваг у конкуренції, досягнуті шляхом надання недобросовісної інформації (стаття 15-1 Закону України «Про захист від недобросовісної конкуренції»). З нашої практики вже у 2013 році ми бачимо, що АМКУ продовжує дуже активно розслідувати порушення статті 15-1 України «Про захист від недобросовісної конкуренції». - Державний орган продовжує звертати значну увагу на соціально значущі сфери. Таким чином, «під прицілом» державного органу залишається фармацевтичний сектор, компанії, що займаються рітейлом та здійснюють торгівлю медикаментами, ЖКГ, а також підприємства паливно-енергетичного та агропромислового комплексу.
За додатковою інформацією звертайтеся, будь ласка, до Дмитра Тараника.