На крок ближче до Дія City
15 квітня 2021 року Верховна Рада України прийняла в першому читанні законопроект №4303 «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні». Законопроект визначає основні засади створення та функціонування в Україні спеціального правового режиму – Дія Сіті (Дія City).
На переконання розробників, він пропонуватиме компаніям резидентам нові правові інструменти для ведення діяльності та залучення інвестицій.
Також запланований окремий законопроект, яким для компаній резидентів Дія Сіті та їхніх спеціалістів будуть запроваджені знижені ставки оподаткування прибутку компаній та оподаткування доходів фізичних осіб (включно з пониженим ЄСВ).
За словами авторів ініціативи, вона повинна підтримати та пришвидшити зростання ІТ-індустрії в Україні, а також посилити позицію України серед інших юрисдикцій для структурування ІТ-бізнесу.
Для цього законопроект має на меті запровадити:
- концепцію гіг-працівника та гіг-контракту – новий спосіб взаємодії ІТ-компаній та ІТ-спеціалістів, альтернативний поширеному в Україні роботи з ФОП;
- договори про непереманювання (non-solicitation agreements), за якими учасники ІТ-індустрії можуть домовитися про невжиття дій для переманювання кадрів;
- договори про утримання від вчинення конкурентних дій (non-compete agreement), за якими фахівець резидента Дія Сіті зобов’язується утримуватися від вчинення конкурентних дій відносно резидента Дія Сіті;
- позики з альтернативними зобов’язаннями, за якими на вимогу кредитора в якості виконання альтернативного зобов’язання боржник зобов’язаний прийняти кредитора до складу учасників боржника або збільшити розмір його частки у статутному капіталі;
- придбання частки у статутному капіталі компанії з відкладальною обставиною (опціони).
Вказаними перевагами режиму зможуть користуватися резиденти Дія Сіті – компанії, що відповідають визначеним законом критеріям та пройшли процедуру реєстрації.
Нагадаємо, що це вже не перша спроба створення спеціального правового режиму для ІТ-індустрії в Україні. Концепція тривалий час жваво обговорювалася представниками ІТ-бізнесу, через що неодноразово змінювалася. Дискусії щодо окремих елементів правового режиму та пошук консенсусу тривають і сьогодні.
З огляду на це, до наступного голосування в парламенті законопроект все ще може суттєво змінитися.
Не виключено, що прийняття закону матиме вплив на використання поширеної в Україні моделі співпраці з ФОП та (в залежності від моделі конкретного бізнесу і остаточних редакцій законів щодо функціонування Дія Сіті) потребувати реструктуризації бізнесу. В цьому світлі важливими є також ініціативи законодавчого закріплення ознак трудових відносин.
Для компаній із інших сфер діяльності, які використовують власні ІТ-ресурси, Дія Сіті може стати драйвером для виділення R&D підрозділів в окремі суб’єкти господарювання та використання переваг режиму.
Ймовірно, чимало питань практичної імплементації режиму залишаться відкритими і після прийняття законопроекту аж до моменту формування відповідної судової практики.
З огляду на неоднозначність режиму Дія Сіті, компанії повинні оцінювати можливість використання переваг режиму індивідуально, враховуючи особливості власної структури бізнесу та операційної моделі.
Ми продовжуємо моніторити розвиток подій навколо Дія Сіті та працюємо з клієнтами над пошуком можливостей використання режиму у їхній діяльності.
Стежте за детальним оглядом окремих елементів режиму в серії наших наступних матеріалів.