Не дочекалися: до чого призводить заборгованість за «зеленим» тарифом

31 липня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд на своєму засіданні відклав розгляд апеляційної скарги НКРЕКП та «Укренерго» щодо забезпечення позову АТ «Нікопольський завод феросплавів» та зупинення дії постанов НКРЕКП №954, №955 від 7 червня 2019 року, які стосуються встановлення тарифів на передачу електроенергії та послуг диспетчерського (оперативно-технологічного) управління. Цікаво, що 30 липня 2019 року Окружний адміністративний суд м. Києва відмовив АТ «Нікопольський завод феросплавів» за позовом щодо постанови НКРЕКП №1411 від 12 липня 2019 року, якою встановлений новий тариф на послуги з передачі електроенергії з 1 серпня 2019 року. Про головні наслідки цієї ситуації для відновлюваної генерації та проблеми з розрахунками на енергоринку спеціально для Mind розповіла Марина Гріцишина, експерт-консультант з енергетичних проектів.

З початком роботи нового ринку електричної енергії з 1 липня 2019 року, діють нові правила розрахунків по «зеленому» тарифу для виробників електроенергії із відновлюваних джерел енергії («виробники ВДЕ»). Розрахунки за вироблену електроенергію з виробниками ВДЕ за «зеленим» тарифом здійснює ДП «Гарантований покупець» («Гарантований покупець»). Для цього на новому ринку електричної енергії на «Гарантованого покупця» покладені спеціальні обов’язки із купівлі електроенергії у виробників ВДЕ за «зеленим» тарифом з подальшою її реалізацією на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому та балансуючому ринку. Для виконання спеціальних обов’язків «Гарантований покупець» надає оператору системи передачі – ПрАТ «НЕК «Укренерго» («Укренерго») послугу із забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел.

Послуга із забезпечення збільшення частки виробництва з альтернативних джерел надається:

  • протягом всього строку дії «зеленого» тарифу – до 2030 року;
  • відповідно до типового договору про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії, затвердженого НКРЕКП;
  • на фактичні обсяги відпущеної електроенергії виробників ВДЕ, що входять до балансуючої групи «Гарантованого покупця». Станом на 30 липня 2019 року до балансуючої групи входить 388 виробників ВДЕ.

Вартість послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел, яка надається «Гарантованим покупцем», визначається як:

  • різниця між вартістю електроенергії, купленої за «зеленим» тарифом та її вартістю під час продажу на ринку «на добу наперед» та внутрішньодобовому ринку;
  • витрати, пов’язані із врегулюванням небалансів електричної енергії виробників, які входять до складу балансуючої групи «Гарантованого покупця»;
  • витрати, передбачені кошторисом «Гарантованого покупця» на його діяльність.

Розрахунок вартості послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел здійснюється «Гарантованим покупцем» та затверджується НКРЕКП.

На підставі договору про надання послуг із забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел енергії «Укренерго» здійснює оплати «Гарантованому покупцю» за надані послуги. Ці платежі дозволяють «Гарантованому покупцю» покрити різницю між вартістю електроенергії за «зеленим» тарифом та фактичною її вартістю з урахуванням витрат. При цьому кошти для оплати цих послуг з боку «Укренерго» передбачені в тарифі на передачу.

Проте, з початком роботи нового ринку електричної енергії у цьому механізмі розрахунків за «зеленим» тарифом з виробниками ВДЕ виникла певна проблема.

Що сталося?

З дати початку дії нового ринку електричної енергії держава гарантує:

  • закріплення на законодавчому рівні на весь строк застосування «зеленого» тарифу вимог щодо закупівлі електроенергії за встановленим «зеленим» тарифом; та
  • розрахунки за таку електроенергію у повному обсязі, у встановлені строки та грошовими коштами.

Однак можливість виконання гарантії щодо розрахунків з виробниками ВДЕ за електроенергію по «зеленому» тарифу у повному обсязі та у встановлені строки була поставлена під сумнів.

27 травня 2019 року Окружним адміністративним судом м. Києва була задоволена заява Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» про забезпечення позову шляхом зупинення дії наступних постанов НКРЕКП:

  • постанова №954 від 7 червня 2019 року про встановлення тарифу на передачу електричної енергії;
  • постанова №955 від 7 червня 2019 року про встановлення тарифу на послуги з диспетчерського (оперативно-технологічного) управління.

31 липня 2019 року Шостий апеляційний адміністративний суд на своєму засіданні відклав розгляд апеляційної скарги НКРЕКП та «Укренерго» щодо забезпечення позову АТ «Нікопольський завод феросплавів» шляхом зупинення дії постанов НКРЕКП №954, №955 та відклав розгляд апеляційної скарги до 21 серпня 2019 року.

Це означає, що «Укренерго» не отримає повну оплату за тарифом на передачу електроенергії у липні 2019 року. Як наслідок цього, компанія не може здійснити повну оплату «Гарантованому покупцю» за послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електроенергії з альтернативних джерел, а виробники ВДЕ не можуть отримати від «Гарантованого покупця» повну оплату за липень 2019 року.

Під час виступу на прес-конференції щодо проблем неплатежів, що відбулась 30 липня 2019 року, Костянтин Петриковець, директор «Гарантованого покупця», зазначив, що наразі всі отриманні кошти від ринку «на добу наперед» забезпечують лише 32–33% від загальної заборгованості перед виробниками ВДЕ, а інша частина заборгованості – це кошти, передбачені у тарифі на передачу «Укренерго».

З огляду на невиконання з боку «Укренерго» своїх зобов’язань перед «Гарантованим покупцем» за перші 20 днів липня, 26 липня 2019 року «Гарантований покупець» звернувся до Господарського суду м. Києва з позовною заявою про стягнення авансового платежу на суму 1,58 млрд грн з «Укренерго».

Головна особливість «зеленого» тарифу полягає в тому, що механізм його сплати прямо прописаний у законі та не враховує ситуації зі скасуванням тарифу на передачу «Укренерго» або інші нестандартні випадки. З огляду на це, можливості виробників ВДЕ та учасників ринку змінити ситуацію обмежені, але все ж таки існують.

Можливі дії виробників ВДЕ

Для врегулювання питання щодо заборгованості за липень 2019 року за вироблену електроенергію за «зеленим» тарифом, виробники ВДЕ мають наступні можливості:

  • Вступити у судові справи щодо тарифів «Укренерго» як треті особи.

Цю можливість уже використали «Укренерго» та «Гарантований покупець» по справі №640/12695/19 щодо скасування постанов НКРЕКП №954, 955. Враховуючи, що перше засідання за цією справою призначено на 23 вересня 2019 року, виробники ВДЕ ще можуть вступити у справу як треті особи, які не заявляють самостійних вимог.

  • Звернутись до Центру з вирішення спорів та переговорів Секретаріату Енергетичного співтовариства, арбітражу або суду.

За договором купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом, виробники ВДЕ можуть звернутися до Центру з вирішення спорів та переговорів Секретаріату енергетичного співтовариства щодо сприяння в мировому вирішенні спору з «Гарантованим покупцем» стосовно розрахунків. У такому випадку спір буде вирішуватись шляхом переговорів або медіації відповідно до Процедурного акту Секретаріату енергетичного співтовариства 2016/3/ECS про заснування Центру з вирішення спорів та переговорів.

Якщо виробник ВДЕ є підприємством з іноземними інвестиціями, то спори щодо розрахунків за договором з «Гарантованим покупцем» можуть вирішуватись у арбітражі за Арбітражним регламентом Міжнародної торгової палати (ІСС) з місцем арбітражу у місті Парижі (Французька Республіка). У іншому випадку спори між виробниками ВДЕ та «Гарантованим покупцем» розглядаються господарським судом.

  • Внесення змін до Закону України «Про ринок електричної енергії».

За законом «Про ринок електричної енергії», для забезпечення покриття економічно обґрунтованих витрат на виконання спеціальних обов’язків із купівлі електричної енергії за «зеленим» тарифом «Гарантований покупець» надає «Укренерго» послуги із забезпечення збільшення частки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел. Тому розрахунки з виробниками ВДЕ за «зеленим» тарифом можливі лише за рахунок платежів від «Укренерго» за послуги «Гарантованого покупця».

З огляду на це, для використання «Гарантованим покупцем» інших коштів для розрахунків з виробниками ВДЕ важливо внести зміни в закон «Про ринок електричної енергії».

Незважаючи на наявність всіх зазначених можливостей для врегулювання питань заборгованості перед виробниками ВДЕ, жодний із цих варіантів не може гарантувати 100%-вий результат. На питання щодо виплати заборгованості потрібно дивитись комплексно з урахуванням позиції всіх учасників і шукати відповідне рішення.

Можливі наслідки цієї ситуації

Зволікання з вирішення ситуації за заборгованістю перед виробниками ВДЕ не принесе жодної користі. До можливих подальших сценаріїв цієї ситуації можна віднести наступні:

  • Виплата боргів та стабілізація ситуації;

Це найочікуваніший сценарій для виробників ВДЕ. Швидке вирішення питання з розрахунками дозволило б зняти напруження на ринку та заспокоїти іноземні банки, інвесторів та виробників ВДЕ. Проте, за липень 2019 року не всі учасники ринку сплачували тарифи, встановлені постановами НКРЕКП №954, №955, та перенесення розгляду апеляційної скарги унеможливлює отримання тарифів за передачу по постанові НКРЕКП, що оскаржується. Тому затримки з розрахунками з виробниками ВДЕ неминучі.

  • Накопичення боргів;

У разі повторення у подальшому ситуацій з тарифами «Укренерго» у наступних розрахункових періодах, заборгованість перед виробниками ВДЕ може збільшуватись. У такому випадку буде досить складно знайти кошти для своєчасної виплати всієї заборгованості.

  • Погіршення інвестиційного клімату.

Затримка з вирішенням питання щодо розрахунків може призвести до погіршення інвестиційного клімату та відмови іноземних інвесторів від фінансування проектів ВДЕ в Україні. Реалізація проектів ВДЕ в Україні здійснюється за допомогою фінансування іноземних банків, таких як ЄБРР, IFC, OPIC (США), Landesbank Berlin AG (Німеччина) та інших. Залучення кредитних коштів для проектів ВДЕ відбувається за допомогою покриття таких експортно-кредитних агентств, як Eksport Kredit Fonden (EKF, Данія), Euler Hermes (Німеччина), Sinosure (Китай).

Таким чином, ситуація з розрахунками з виробниками ВДЕ за «зеленим» тарифом залишається невирішеною. Застосовані судом запобіжні заходи впливають на весь сектор відновлюваної енергетики та інвестиційний клімат країни. У той же час для запобігання повторення таких ситуацій важливе комплексне розв’язання проблеми на всіх рівнях.

Подібні публікації

07 Лютого 2023

Публікації

Потрібні на економічному фронті: хто може бронювати працівників від мобілізації
07 Лютого 2023

Публікації

Відстрочка від мобілізації. Що змінюється в правилах бронювання співробітників
20 Грудня 2022

Публікації

СОТ перекреслює спадок Трампа: чи вдасться усунути причину глобальної торговельної війни
Cookies повідомлення

Ми використовуємо дані cookie, щоб аналізувати поведінку відвідувачів
нашого сайту та покращувати його. Використовуючи наш сайт, ви даєте згоду на дані cookie відповідно до нашої Cookie Policy.