close
МЕНЮ

Новини

Ключові контакти
24 May 2022

Активи фізичних та юридичних осіб стягуватимуться в дохід держави

12 травня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення ефективності санкцій, пов’язаних з активами окремих осіб» (законопроєкт №7194 від 23 березня 2022 року)[1]Закон»). Закон було опубліковано 24 травня 2022 року, а отже, він набуває чинності з 25 травня 2022 року.

Законом вносяться зміни в наступні нормативно-правові акти:

  • Закон України «Про санкції»;
  • Закон України «Про запобігання та протидію легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»
  • Закон України «Про правовий режим воєнного стану»;
  • Кодекс адміністративного судочинства України;
  • Закон України «Про вищий антикорупційний суд» та Закон України «Про судовий збір».

Законом змінено санкцію «блокування активів», яка передбачала тимчасове обмеження права користування та розпоряджання майном, на тимчасове позбавлення права користування та розпоряджання (1) активами, які належать фізичній та юридичній особі та (2) активами, щодо яких така особа може розпоряджатися. Передбачається стягнення в дохід держави таких активів.

Законом передбачається, що такий вид санкцій застосовується до фізичних та юридичних осіб, які своїми діями створили суттєву загрозу національній безпеці, суверенітету та територіальній цілісності України та поширюється на резидентів, юридичних осіб, засновниками або бенефіціарами яких є Російська Федерація. У Законі чітко визначені дії, які слугуватимуть підставами для застосування цієї санкції, такі як, наприклад, участь у незаконних виборах або сприяння збройній агресії проти України, сплати податків державі-агресору тощо.

Передбачається, що така санкція може бути застосована лише в період дії воєнного стану за умови, що на відповідну юридичну чи фізичну особу вже накладено санкцію у вигляді блокування активів. Санкція у вигляді «блокування активів» накладається рішенням Ради національної безпеки і оборони України.

Фактичне застосування санкції, тобто стягнення такого майна в дохід держави, відбуватиметься після розгляду позовної заяви Вищим антикорупційним судом про застосування санкції до відповідної фізичної та юридичної особи. Законом також передбачається процедура апеляційного оскарження відповідного судового рішення. Вищий антикорупційний суд здійснює правосуддя як суд першої, а його апеляційна палата – як суд апеляційної інстанції у справах про застосування санкції. Відшкодування вартості такого майна не здійснюється.

Після прийняття рішення суд направляє його Кабінету Міністрів України, який, так само, визначає суб’єкта, порядок та спосіб виконання рішення суду щодо стягнення активів.

[1] https://itd.rada.gov.ua/billInfo/Bills/Card/39275

Поділитися:

Далі Новини
Показати більше