close
МЕНЮ

Новини

Ключові контакти
22 Квітня 2020

Спалах COVID-19 в Україні: заходи на ринку електричної енергії під час карантину

Що відбулося?

17 березня 2020 року Парламент прийняв Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», яким на період карантину та протягом 30 днів з дня його відміни заборонено нарахування неустойки або застосування адміністративних заходів за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги, а також припинення/зупинення надання житлово-комунальних послуг громадянам України у разі їх неоплати або оплати не в повному обсязі. Такі зміни до законодавства та встановлення карантину призвели до значного зниження рівня оплати за електроенергію від споживачів постачальникам електроенергії та постачальникам універсальних послуг. Так само знизився рівень розрахунків постачальників електроенергії та постачальників універсальних послуг з операторами системи розподілу та виробниками електроенергії, а також рівень розрахунків операторів системи розподілу з оператором системи передачі – Укренерго. Внаслідок цього всі учасники ринку мають затримки в платежах та щоденне збільшення рівня боргів.

Які заходи запроваджено?

8 квітня 2020 року Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), прийняла Постанову № 766 «Про дії учасників ринку електричної енергії у період дії карантину та обмежувальних заходів, пов’язаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)», зміни до якої було прийнято 15 квітня. Постанова містить низку заходів зі стабілізації ситуації, пов’язаної зі зниженням рівня розрахунків споживачів та боргами інших учасників ринку електроенергії:

 • Для постачальників електроенергії:

Оператор системи передачі – Укренерго – не застосовує до постачальників електроенергії заходи, пов’язані зі статусом «Дефолтний» згідно з Правилами ринку. Зокрема, Укренерго не застосовуватиме до електропостачальників такі заходи, пов’язані з набуттям статусу «Дефолтний»:

 • повідомлення учасника ринку та НКРЕКП про набуття статусу «Дефолтний» з публікацією на офіційному веб-сайті;
 • зупинення майбутніх та скасування діючих реєстрацій двосторонніх договорів щодо продажу електричної енергії учасникам ринку;
 • установлення нульового обсягу продажу електричної енергії на ринку на добу наперед та внутрішньодобовому ринку;
 • передача обов’язків із постачання електроенергії споживачам постачальнику «останньої надії»;
 • направлення кожного банківського дня о 12:00 до уповноважених банків довідки, що містить інформацію щодо повного та скороченого найменування учасника ринку та кінцевого розміру простроченої електропостачальником оплати вартості його небалансів електричної енергії.

Таким чином, на період карантину постачальники електроенергії звільняються від вищезазначених заходів, пов’язаних із набуттям статусу «Дефолтний» через збільшення заборгованості споживачів.

 • Для операторів системи розподілу:

Оператору системи передачі дозволено не застосовувати до операторів системи розподілу такі умови Типового договору про надання послуг із передачі електричної енергії та Типового договору про надання послуг із диспетчерського (оперативно-технологічного) управління:

 • застосувати штраф та пеню за порушення будь-яких умов оплати за договором; та
 • припиняти надання послуг із передачі у разі невиконання оператором системи розподілу своїх зобов’язань із оплати.
 • Для споживачів:

Електропостачальникам, що виконують функції постачальників універсальних послуг:

 • організувати роботу пересувних пунктів прийому платежів від споживачів у населених пунктах, з якими зупинені регулярні та нерегулярні перевезення пасажирів;
 • провести відповідну роз’яснювальну роботу для всіх категорій споживачів на своїх веб-сайтах, сторінках у соціальних мережах, у засобах масової інформації щодо можливості здійснення оплати в пересувних пунктах прийому платежів, здійснення оплати онлайн.

Водночас споживачі повинні вживати вичерпні заходи з оплати електроенергії та інших послуг, отриманих на ринку електроенергії відповідно до договорів. У разі технічної чи економічної неможливості здійснення оплати, що виникла у зв’язку з дією карантину та обмежувальних заходів, повідомляти про це постачальника та, з метою попередження негайного відключення, після закінчення періоду дії карантину ініціювати укладення графіка погашення заборгованості.

 • Для Гарантованого покупця:

НКРЕКП замінила порядок формування цінових пропозицій Гарантованого покупця наступним:

 • Гарантований покупець не застосовує найнижчу можливу ціну в заявках на ринку на добу наперед згідно з п. 6.1 Порядку купівлі гарантованим покупцем електричної енергії, виробленої з альтернативних джерел енергії (далі – Порядок);
 • Гарантований покупець у своїх заявках на ринку на добу наперед зазначає ціну на рівні не вище середньозваженої фактичної ціни на електричну енергію, вироблену на атомних електростанціях у квітні – травні 2019 року.

Згідно з Правилами ринку на добу наперед та внутрішньодобового ринку ціни на електричну енергію, що зазначаються в заявках на торги на ринку на добу наперед, повинні бути у межах мінімальної ціни 10,00 грн/МВт·год та максимальної ціни – 50000,00 грн/МВт·год. Таким чином, згідно з Порядком, Гарантований покупець повинен зазначати в заявках на ринку на добу наперед ціну 10,00 грн/МВт·год. Однак, згідно зі змінами на період карантину, Гарантований покупець зазначатиме у своїй заявці на ринку на добу наперед ціну 566,7 грн/МВт·год.

Умови: ці заходи застосовуються на період карантину та протягом 30 днів з дня його відміни.

Висновки:

Ми сподіваємося, що вищевикладене допоможе Вам впоратися з впливом карантину на Ваш бізнес. Щоб уникнути негативного впливу збільшення заборгованості на ринку електричної енергії через карантинні заходи, Ви можете звернутися до експертів SK у сфері енергетики за:

 • кваліфікованою консультацією щодо подальшої роботи на ринку електричної енергії;
 • аналізом поточної стратегії роботи на ринку електричної енергії та оцінкою доцільних змін в стратегії з метою уникнення ризиків;
 • аудитом ланцюжка постачання електроенергії та ризиків цієї схеми в поточній ситуації.

Інформація, що міститься в цьому документі, призначена виключно для інформаційних цілей, не є юридичним або іншим професійним висновком і не може замінити професійний висновок з урахуванням конкретних обставин.

Поділитися:

Далі Новини
Показати більше