Новини практики міжнародної торгівлі жовтень 2012

I. ГАРЯЧІ НОВИНИ

Пропозиція України переглянути зобов’язання в СОТ викликала занепокоєння торгівельних партнерів|1|

16 жовтня 2012 року на засіданні Комітету СОТ з доступу до ринків близько 60 країн висловили серйозне занепокоєння щодо намірів України переглянути значну частину своїх зобов’язань, що може мати “системні і торговельні” наслідки для СОТ. До таких держав належать Канада, США, ЄС, Бразилія, Туреччина, Корея, Японія, Китай та інші. 3 жовтня 2012 року на засіданні Генеральної Ради посол ЄС, Ангелос Панакратіс, заявив, що “ЄС твердо переконаний, процедура, визначена у статті XXVIII Генеральної Угоди з тарифів та торгівлі 1994 (ГАТТ), не передбачена для перегляду значної частини зобов’язань членів СОТ. ЄС вважає, що наміри України викликають дуже серйозні системні питання та можуть підірвати впевненість у тому, що члени СОТ дотримуються своїх зобов’язань“.

Нагадаємо: 14 вересня 2012 року Україна передала в СОТ документ з грифом “таємно“, в якому висловила готовність розпочати переговори про підвищення імпортних тарифів на понад 350 товарних позицій. Така ініціатива базується на статті XXVIII ГАТТ 1994. З часу створення СОТ в 1995 році стаття XXVIII ГАТТ 1994 використовувалась лише близько 30 разів, в більшості випадків для невеликих та технічних виправлень тарифів та майже завжди стосувалося перегляду на більше ніж 10 тарифів в рамках одного перегляду.

Підвищення імпортних мит стосовно держав, що не є членами СОТ

26 жовтня 2012 року на офіційному веб-сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України|2| було опубліковано Законопроект “Про внесення змін до Закону України “Про Митний тариф України”, розроблений Міністерством фінансів України. Законопроект пропонує підвищити вдвічі ввізні мита на близько 7400 товарних позицій. Передбачається, що Законопроект буде застосовуватися до товарів а) походженням з країн, з якими Україна не уклала угоди, що передбачають режим найбільшого сприяння (в тому числі Андорра, Багами, Бутан, Ефіопія, Ємен, Ірак, Лаос, Ліберія, Сейшельські Острови, Судан та інші); б) для яких неможливо встановити країну походження; в) які ввозяться громадянами на суму більше 10000 євро або підакцизні товари, які не можна віднести до товарів особистого користування. Передбачається, що Законопроект не буде застосовуватися до товарів походження з держав-членів СОТ.

ІІ. РЕГІОНАЛЬНА ЛІБЕРАЛІЗАЦІЯ ТОРГІВЛІ

Казахстан ратифікувавнову Угоду СНД про вільну торгівлю

4 жовтня 2012 року Парламент Республіки Казахстан ратифікував нову Угоду СНД про вільну торгівлю. 25 жовтня 2012 року Президент Республіки Казахстан підписав Закон “Про ратифікацію Угоди про вільну торгівлю між країнами СНД”. Казахстан став шостою країною СНД, яка ратифікувала нову Угоду, після Вірменії, Білорусі, Молдови, Росії та України. Нагадаємо: 20 вересня 2012 року нова Угода СНД про вільну торгівлю набула чинності для трьох держав, які її ратифікували: для Білорусі, Росії та України. На відміну від Угоди СНД про вільну торгівлю 1994 року, нова Угода адаптована до правил СОТ, а також встановлює чіткі правила вирішення спорів, які повинні застосовуватися країнами в разі порушення її положень.

Угода СНД про вільну торгівлю послугами|3|

На засіданні глав урядів СНД, яке відбулося в Ялті в кінці вересня 2012 року, було прийнято рішення розпочати переговори про підписання Угоди про вільну торгівлю послугами в рамках СНД. Угода повинна бути підготовлена протягом шести місяців. Слід зазначити, що з огляду на членство деяких країн СНД в СОТ та їх відповідні зобов’язання, необхідно буде передбачити перехідні положення для деяких послуг. Крім того, Угода навряд чи буде регулювати питання доступу до трубопроводів і пов’язаних з цим питань.

ІІІ. ЗАХОДИ ТОРГОВЕЛЬНОГО ЗАХИСТУ

Нові рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі|4|

На засіданні 3 жовтня 2012 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі ухвалила рішення про:

а) ініціювання перегляду антидемпінгових заходів, що застосовуються до імпорту в Україну ламп розжарювання походженням з Китаю, у зв’язку із закінченням строку їх застосування. Зазначений перегляд було ініційовано на підставі скарги українського виробника “Іскра”. Нагадаємо: антидемпінгове розслідування щодо імпорту в Україну ламп розжарювання походженням з Китаю було ініційовано за скаргою українського виробника “Іскра” від 5 серпня 2005 року. За результатами такого розслідування було застосовано антидемпінгове мито (74, 63%) строком на 5 років.

б) ініціювання антидемпінгового розслідування щодо імпорту в Україну суспензійного полівінілхлориду походженням з США. Зазначене розслідування було порушено на підставі скарги українського виробника ТОВ “Карпатнафтохім”, за твердженням якого за останній рік імпорт цієї продукції з США збільшився на 93,1%.

в) застосування остаточних антидемпінгових заходів щодо імпорту в Україну шиферу походженням з Білорусі. За результатами проведення антидемпінгового розслідування, ініційованого на підставі скарги Асоціації “Українське хризотилове об’єднання”, Комісія прийняла рішення про застосування антидемпінгового мита в розмірі 33,19% щодо імпорт в Україну азбестоцементних листів (шиферу) походженням з Білорусії строком на 5 років. Зазначене антидемпінгове мито не застосовуватиметься до ВАТ “Кричевцементошифер”, яке взяло на себе добровільне цінове зобов’язання щодо припинення демпінгового імпорту від 10 серпня 2012 року.

Відповідніофіційні повідомлення були опубліковані в газеті “Урядовий кур’єр” 5 жовтня 2012 року.

ІV. НОВИНИ МИТНИЦІ

Зняття операцій з валютного контролю на підставі електронних вантажно-митних декларацій (ВМД)|5|

5 жовтня 2012 року набула чинності Постанова Правління Національного банку України “Про затвердження Змін до Інструкції про порядок здійснення контролю за експортними, імпортними операціями” № 364 від 31 серпня 2012 року. Постанова вносить зміни до Постанови Правління Національного банку України № 136 від 24 березня 1999 року і робить можливим зняття зовнішньоекономічних операцій з валютного контролю на підставі електронний реєстру ВМД Державної митної служби України без надання паперових копій ВМД. Нагадаємо: після набрання чинності Митним кодексом України все більше суб’єктів господарювання здійснюють митне оформлення товарів із застосуванням ВМД в електронному вигляді. Разом з цим, банки продовжували вимагати паперові копії ВМД для цілей валютного контролю так, як це було передбачено нормативно-правовими актами Національного банку України.

Пілотний проект з обміну інформацією між митними службами України та ЄС 2013 року

Україна і Європейський Союз розглядають можливість розробки Пілотного проекту з обміну інформацією між митними службами у 2013 році, про що митники заявили на семінарі, який відбувся 11 жовтня 2012 року в Києві. Учасники вирішили, що в першій половині 2013 року робоча група проекту завершить оцінку успішних систем обміну даними, особливо між Україною та Молдовою, а також розгляне можливість створення на їхній основі Пілотного проекту між Україною та ЄС. П’ятнадцять країн ЄС, у тому числі сусіди України, заявили про свою готовність приєднатися до Проекту. Планується, що обмін інформацією буде включати в себе дані про вагу, коди товарів, їхній опис та інформацію про відправника і одержувача вантажу. Сторони поки не обговорювали можливість інформувати одна одну про митну вартість.

Заповнення митної декларації за формою єдиного адміністративного документа

1 жовтня 2012 року набрали чинності Наказ Міністерства фінансів України “Про затвердження Порядку заповнення митних декларацій на бланку єдиного адміністративного документа” № 651 від 30 травня 2012 року та Наказ Міністерства фінансів України “Про затвердження відомчих класифікаторів інформації з питань державної митної справи, які використовуються у процесі оформлення митних декларацій” № 1011 від 20 вересня 2012 року. Наказ №651 передбачає значні зміни до процедури заповнення митних декларацій, зокрема, Наказ впроваджує нові типи декларацій, митні режими, а також передбачає скорочення переліку документів, які зазначаються у митній декларації на бланку єдиного адміністративного документа.

Виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму

У зв’язку з прийняттям нового Митного кодексу України Міністерство фінансів України прийняло низку наказів, за змістом подібних до наказів Державної митної служби України, які втратили чинність. Так, 30 жовтня 2012 року набув чинності Наказ Міністерства фінансів України “Про виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму № 657 від 31 травня 2012 року. Наказ затвердив Порядок виконання митних формальностей відповідно до заявленого митного режиму. Відповідно до Наказу виконання митних формальностей здійснюється з використанням інформаційних технологій, зокрема, електронного цифрового підпису та сертифікатів відкритих ключів.

Наказ визначає особливості виконання митних формальностей відповідно до митних режимів: а) тимчасового ввезення б) тимчасового вивезення, в) митного складу, г) переробки на та за межами митної території; д) знищення або руйнування; е) відмови на користь держави. Наказ затвердив Порядок митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України з використанням книжок (карнетів) А.Т.А. та Інструкцію по заповненню граф книжки (карнета) А.Т.А. митними органами.

Дозволи на імпорт товарів, щодо яких застосовані заходи нагляду

Кабінет Міністрів України розробив Проект Постанови “Про затвердження Порядку видачі дозволів на імпорт в Україну товарів, щодо яких застосовані заходи нагляду або регіонального нагляду згідно з рішеннями Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі“. Порядок передбачає, що дозвіл на імпорт в Україну товарів, до яких застосовано заходи нагляду, буде надаватися безкоштовно Міністерством економічного розвитку і торгівлі України. Для отримання дозволу імпортер повинен подати заявку в Міністерство економічного розвитку і торгівлі України. Форми заявки та дозволу на імпорт, а також порядок розгляду заявок мають бути розроблені Міністерством економічного розвитку і торгівлі України. Рішення про видачу/відмову у видачі дозволу приймається  Міністерством протягом 7 робочих днів з дати реєстрації заяви.

V. СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО

Україна планує заборонити експорт пшениці|6|

24 жовтня 2012 року Міністр аграрної політики та продовольства України, Микола Присяжнюк, повідомив міжнародне інформаційне агентство Reuters, що Україна планує заборонити експорт пшениці з 15 листопада 2012 року, оскільки врожай був пошкоджений внаслідок несприятливих погодних умов. Міністр зазначив, що відповідна постанова уряду буде прийнята найближчим часом. Єгипет, провідний світовий імпортер пшениці, попередив, що таким чином Україна ризикує завдати шкоди своєму авторитету на міжнародних зернових ринках. Представники Європейського Союзу застерегли Україну від будь-яких заходів, які будуть сприяти зростанню світових цін на зерно. Крім того, 19 жовтня 2012 року Міністерство аграрної політики та продовльства України заявило на своєму офіційному сайті|7| про те, що 15-20 листопада 2012 року експортні можливості України щодо пшениці можуть бути вичерпані. У зв’язку з цим, зернотрейдерам було рекомендовано підходити до продовження зовнішньоторговельних контрактів пшениці виважено, оскільки станом на 19 жовтня 2012 року було укладено контракти щодо експорту 5,4 млн. тонн пшениці.

VI. ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ

Скасування переліку лікарських засобів, що відпускаються без рецепта, реклама яких заборона|8|

25 жовтня 2012 року був опублікований Наказ Міністерства охорони здоров’я України “Про скасування деяких розпоряджень Міністерства охорони здоров’я України” №709 від 10 вересня 2012 року. Наказ скасував Наказ Міністерства охорони здоров’я України  №639 від 17 серпня 2012, який встановлював перелік лікарських засобів, що відпускаються без рецепта, реклама яких заборонена. Наказ передбачає, що новий перелік має бути розроблений і представлений в Міністерство юстиції України для державної реєстрації найближчим часом.

Заборона імпорту в Україну лікарських засобів сумнівної якості з 2013 року

Голова Державної служби лікарських засобів України, Олексій Соловйов, заявив на круглому столі з представниками державних органів та суб’єктів фармацевтичного ринку, що з 2013 року імпорт лікарських засобів, які не мають доказів щодо якості, буде заборонений. На сьогоднішній день Кабінет Міністрів України розробляє відповідну Постанову, яка буде детально регулювати це питання. Запровадження зазначеної вимоги може призвести до заборони імпорту в Україну близько 20% лікарських засобів. Нагадаємо: відповідно до Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо ліцензування імпорту лікарських засобів та визначення терміна “активний фармацевтичний інгредієнт” №5038-VI від 4 липня 2012 року з 1 березня 2013 року імпорт в Україну лікарських засобів, зареєстрованих в Україні, буде дозволений за умови отримання сертифікату якості, виданого виробником, і ліцензії на імпорт лікарських засобів, виданої імпортеру (виробнику або особі, що представляє виробника в Україні) у порядку, передбаченому законом.

Ліцензування діяльності аптечних закладів

8 жовтня 2012 року набув чинності Наказ Міністерства охорони здоров’я України “Про внесення зміни до Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва лікарських засобів, оптової, роздрібної торгівлі лікарськими засобами” №707 від 7 вересня 2012 року. Наказ вносить зміни до Наказу Міністерства охорони здоров’я України №723 від 31 жовтня 2011 року і передбачає, що: на фасаді будівлі, де розміщується аптечний заклад, згідно із його призначенням повинна бути вивіска із зазначенням виду закладу; на видному місці перед входом до аптечного закладу розміщується інформація про найменування суб’єкта господарювання, режим роботи аптечного закладу та інформація про місцезнаходження чергової (цілодобової) та найближчої аптек (зараз ця умова застосовується тільки до аптек та їхніх відділень) та ін. Крім того, Наказ забороняє використання будь-яких відомостей, що містять твердження щодо рівня або іншої ознаки цін та соціальної спрямованості аптечного закладу у найменуванні аптечного закладу, у знаку для товарів та послуг, під яким аптечний заклад провадить свою діяльність, у вивісках та зовнішній рекламі аптечних закладів.

VII.     НОВИНИ РИНКУ ХАРЧОВИХ ПРОДУКТІВ

Зміни в регулюванні діяльності операторів ринку харчових продуктів

 2 жовтня 2012року у Верховній Раді України був зареєстрований Проект Закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо скорочення кількості документів дозвільного характеру, які повинні одержувати оператори ринку харчових продуктів” № 11288|9|. Законопроект вноситькомплексні змінидо дев’ятнадцяти законів Україниз метою усунення вимог щодо отримання сертифікатів, погоджень, експертиз і т.д. операторами продовольчого ринку. Зокрема, Законопроект: а) передбачає виключення концепції продуктів тваринного походження для споживання людиною у ЗаконіУкраїни “Про ветеринарну медицину”, б) скасовує необхідність надання інформації про санітарний стан виробництва і безпеку праці в р азі подання заявки на одержання ліцензії на виробництво етилового, коньячного і плодового спирту, спирту етилового ректифікованого виноградного, алкогольних напоїв та ін. відповідно до ЗаконуУкраїни “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів”, в) передбачає, що ЗаконУкраїни “Про державне регулювання імпорту сільськогосподарської продукції” більше не буде регулювати сертифікацію сільськогосподарської продукції під час їх імпорту в Україну і т.д. 

Зміни процедури маркування продуктів, що не містять ГМО

3 жовтня 2012 року Кабінет Міністрів України схвалив Проект Закону “Про внесення змін до деяких законів України щодо інформування населення про вміст у харчовій продукції генетично модифікованих організмів” № 11299. Законопроектзабороняє оборот в Україні харчових продуктів, які містять ГМО або вироблені з використанням ГМО, до державної реєстрації ГМО. Крім того, Законопроект передбачає, що виробники харчових продуктів, що не містять ГМО або частка ГМО в яких становить менше 0,9%, не повинні маркувати продукти позначкою “Без ГМО“.

Звільнення від оподаткуваннядитячого харчування

24 жовтня 2012 року Кабінет Міністрів України прийняв ПостановуПро внесення змін до переліку спеціальних продуктів дитячого харчування власного виробництва, прибуток підприємств від реалізації яких на митній території України звільняється від оподаткування №969. Постановою затверджено новий, більш короткий список продуктів дитячого харчування, реалізація якого звільняється від податку на прибуток. Перелік включає: молоко спецпризначення для новонароджених в герметичній упаковці не більше 500 г жирністю більше 10 мас. %; воду бутильовану для приготування дитячого харчування та/або для пиття; продукти готові гомогенізован із м’яса та м’ясних субпродуктів та ін.

Впровадження системи безпеки харчових продуктів

Міністерство аграрної політики і продовольства України ухвалило Наказ “Про затвердження Вимог щодо розробки, впровадження та застосування постійно діючих процедур, заснованих на принципах Системи управління безпечністю харчових продуктів (НАССР)” №590 від 1 жовтня 2012 року. Наказ набирає чинності 2 травня 2013 року. Наказ не поширюєтьсяна бойні з об’ємами щоденного виробництва менше 10 голів великої рогатої худоби, 30 свиней, 50 овець і кіз. Вимоги визначають умови, що стосуються впровадження програм-передумов; розробки постійних процедур на принципах системи НАССР; окремих процедур, які забезпечують результативне функціонування програм-передумов і системи НАССР; спрощеного підходу із застосуванням системи НАССР та ін.

 

VIII.    ІНШІ НОВИНИ|10|

Торгівельні та тарифні дані СОТ|10|

23 жовтня 2012 року СОТ опублікувала свій щорічний звіт торгових і тарифних даних, який містить детальну статистику щодо імпорту/експорту і тарифних ставок в 2011 році разом з інтерактивною картою|11|. Цей звіт включає публікації 2012 року: Статистику міжнародної торгівлі, тарифи країн-членів СОТ, а також оновлену статистичну базу даних СОТ та інші джерела. Статистика демонструє, що в 2011 році світовий експорт товарів збільшився на 5%. Сполучені Штати залишаються найбільшою торгівельною державою в світі (у вартісному вираженні), Китай і Німеччина займають друге і третє місця відповідно. Україна займає 50-е місце за обсягом експорту і 28 – імпорту. Середній зв’язаний тариф України становить 5,8%, а середній застосовуваний тариф – 4,5%.

Порядок накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу

Кабінет Міністрів України прийняв Постанову “Про внесення змін до пункту 4 Порядку накладення штрафів за порушення законодавства про рекламу” №885 від 26 вересня 2012 року. Постанова прийнята в зв’язку з набранням чинності Законом України Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони реклами, спонсорства та стимулювання продажу тютюнових виробів” №3778-ІV. Постанова спрямована на приведення у відповідність Постанови Кабінету Міністрів України №693 від 26 травня 2004 року з нормами Закону. Постанова встановлює деякі заборони на рекламу алкоголю та тютюнових виробів. Зокрема, Постанова визначає, що штраф буде стягуватися з рекламодавця, який а) створює враження, що вживання алкогольних напоїв чи тютюнових виробів або паління сприяє розв’язанню особистих проблем чи що більшість людей палить або вживає алкогольні напої; б) розміщує в рекламі пива та напоїв на основі пива зображення лікарів та інших професійних медичних працівників; в) розміщує рекламу тютюнових виробів, знаків для товарів і послуг у місцях проведення масових заходів політичного, освітнього, релігійного, спортивного характеру та розважальних заходів, призначених для неповнолітніх осіб; г) розміщує рекламу тютюнових виробів і товарних знаків в Інтернеті, крім веб-сайтів, призначених для повнолітніх осіб, обов’язковою умовою доступу до яких є попередня ідентифікація віку користувачівта інші.

Анулювання реєстрації декларації виробника про відповідність

 2 жовтня 2012 року Верховна Рада України прийняла Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо відміни реєстрації декларації про відповідність”для виконання зобов’язань України в рамках СОТ. Закон вносить поправки до статті 32 Закону України “Про стандарти, технічні регламентита процедури оцінки відповідності” № 3164-ІV від 1 грудня 2005 року шляхом виключення положень про обов’язкову реєстрацію декларацій про відповідність у центральних органах виконавчої влади. Крім того, правила, що стосуються вимоги вказати реєстраційні номери декларацій в супровідних документах були виключені із Закону України “Про підтвердження відповідності№ 2406-III від 17 травня 2001 року і Законом України “Про захист прав споживачів” № 1023-XII від 12 травня 1991 року.  

Робоча група щодо внесення змін до мовного закону

 12 жовтня 2012 року Робоча група під головуванням Віце-прем’єр-міністра України і Міністра охорони здоров’я України, Раїси Богатирьової, провела засідання, на якому схвалила зміни до Закону України “Про засади державної мовної політики” № 5029-VI від 3 липня 2012 року. Законопроект буде направлено до Міністерства юстиції України та в подальшому до Кабінету Міністрів України на затвердження. Версія Законопроекту, наявна в публічному доступі, передбачає, що маркування товарів і інструкцій по їх використанню повинні бути викладені лише державною мовою. На власний розсуд виробник може додати до тексту державною мовою його переклад на іншумову.

Нагадаємо: 3 липня року 2012 Верховна Рада України прийняла Закон України “Про засади державної мовної політики” № 5029-VI. 8 серпня 2012 року Президент України підписав Закон. Стаття 26 (3) Закону вимагає, щоб маркування товарів і інструкції по їх використанню здійснювалися державною мовою і регіональною мовою або мовою меншин. Слід зазначити, що на сьогоднішній день Закон визначає 18 регіональних мов і мов меншин. 

Уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням між Україною та Мексикою

Конвенція між Урядом України і Урядом Мексиканських Сполучених Штатів про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи та майно і Протокол до неї були ратифіковані Законом України №5297-VI, прийнятим Верховною Радою України 2 жовтня 2012 року. Підприємці обох країн будуть мати гарантії того, що прибутки, отримані від підприємницької діяльності на території іншої країни, а також з джерел у цій іншій країні у вигляді дивідендів, відсотків і роялті, не підлягатимуть подвійному оподаткуванню. Конвенція гарантує, що підприємці однієї держави будуть сплачувати податки в іншій державі на тих же умовах, що і підприємці цієї іншої держави.

Кабінет Міністрів України пропонує збільшити акцизний збірна сигарети

16 жовтня 2012 року Кабінет Міністрів України запропонував збільшити акцизний збір на сигарети на 47% у порівнянні з нинішньою ставкою збору. У відповідності з Проектом Закону №11285, зареєстрованим у Верховній Раді України, мито на сигарети без фільтра зросте з 49,48 грн до 72,70 грн за 1000 сигарет, а на сигарети з фільтром з 110,64 грн до 162,60 грн за 1000 сигарет. Проект Закону передбачає акцизний збір на тютюнову сировину у 217,60 грн за 1 кілограм, в той час як на сьогодні застосовується нульова ставка.


|1|http://wto.in.ua/?lang=ua&get=3&id=2608

|2|http://me.kmu.gov.ua/control/uk/publish/category/system?cat_id=32862

|3|http://ictsd.org/i/news/bridgesrussian/146703/

|4|http://wto.in.ua/?lang=ua&get=3&id=2597

|5|http://www.bank.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=122645&cat_id=55838

|6|http://www.reuters.com/article/2012/10/24/ukraine-grain-wheat-idUSL5E8LO2SM20121024

|7|http://www.minagro.kiev.ua/uk/node/2005

|8|http://www.moz.gov.ua/ua/portal/dn_20120910_709.html

|9|http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=44563

|10|http://www.wto.org/english/news_e/news12_e/stat_23oct12_e.htm

|11|http://www.wto.org/english/res_e/statis_e/statis_maps_e.htm

Подібні новини

31 Січня 2023

Новини

Анжела Махінова долучилася до роботи Центру інформації про контроль за торгівлею з Росією, створеного Akin Gump
05 Вересня 2022

Новини

Результати спільного дослідження Sayenko Kharenko та Асоціації “IT Ukraine” щодо стану і перспектив релокації ІТ-компаній «Релокація. Новий ІТ-ландшафт України»
23 Серпня 2022

Новини

Sayenko Kharenko створила комплексний огляд підходів до оподаткування у різних країнах
Cookies повідомлення

Ми використовуємо дані cookie, щоб аналізувати поведінку відвідувачів
нашого сайту та покращувати його. Використовуючи наш сайт, ви даєте згоду на дані cookie відповідно до нашої Cookie Policy.