Нове регулювання розрахунків за зовнішньо-економічними контрактами
Для операцій з експорту та імпорту товарів, здійснених з 05 квітня 2022 року граничні строки розрахунків зменшено з 365 календарних днів до 90 календарних днів. Отже, є необхідність переглянути положення діючих договорів з експорту та імпорту товарів, якщо граничний термін розрахунку встановлено понад 90 календарних днів. Нове правило розрахунків не є безумовним, винятки передбачені у Постанові Національного банку № 68 від 04 квітня 2022 року.
Це означає, що в разі експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше 90 днів. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав – з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їхнє надання. У разі імпорту товарів їхня поставка має здійснюватися у строки, зазначені в договорах, але знову не пізніше 90 днів із дня здійснення авансового платежу (попередньої оплати).
Порушення резидентами строку розрахунків тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 % суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).
У разі, якщо виконання договору зупиняється у зв’язку з виникненням форс-мажорних обставин, перебіг строку розрахунків та нарахування пені відповідно зупиняється на весь період дії форс-мажорних обставин та поновлюється з дня, наступного за днем закінчення дії таких обставин. Підтвердженням виникнення та закінчення дії форс-мажорних обставин є відповідна довідка уповноваженої організації, у нашому випадку Торгово-промислової палати України.