Новини практики міжнародної торгівлі. Листопад-Грудень 2012 року
I. ГАРЯЧІ НОВИНИ
Україну просять відкликати заявку щодо перегляду тарифів в СОТ1
26 листопада 2012 року на засіданні Ради з торгівлі товарами СОТ 23 делегації (включаючи Бразилію, ЄС, Канаду, Китай, Корею, Сполучені Штати, Туреччину, Швейцарію, Японію) оприлюднили спільну заяву з проханням відкликати заявку на перегляд 371 тарифної позиції для забезпечення інтересів багатосторонньої торгівельної системи та світової економіки. У відповідному документі йдеться про те, що кількість заявлених до перегляду тарифних позицій безпрецедентна та виходить за межі положень СОТ щодо тарифних переговорів (Стаття XXVIII ГАТТ 1994). Україна ж у відповідь заперечила звинувачення у протекціонізмі та заявила, що вона дотримується принципу транспарентності. 11 грудня 2012 року на засіданні Генеральної ради СОТ делегації знову висловили занепокоєність з приводу нотифікації України змінити свій графік тарифних ставок відповідно до статті XXVIII ГАТТ 19942.
12 грудня 2012 року в останній день подання заявок на переговори щодо нотифікації України про зміну тарифних зобов’язань ще 15 країн заявили про свою зацікавленість (включаючи Австралію, Мексику, Перу, Туреччину, Уругвай, Хорватію, Швейцарію). До держав, які раніше заявили про свій намір провести переговори з Україною щодо цього питання, належать також Бразилія, Єгипет, Європейський союз, Індія та інші.
II. УКРАЇНА І СОТ3
Представництво України в СОТ
7 грудня 2012 року Прем’єр-міністр України провів нараду з питання перегляду тарифних ставок у рамках угод СОТ. Одне з рішень, прийнятих під час зазначеної наради, передбачає, що Міністерство економічного розвитку і торгівлі України, Міністерство фінансів України та Міністерство закордонних справ України повинні у семиденний термін внести пропозиції щодо створення представництва України при СОТ. Нагадаємо: 17 червня 2008 року Президент України видав Указ «Про заходи, пов’язані з вступом України до Світової організації торгівлі» №557/2008, який передбачав обов’язок Кабінету Міністрів України невідкладно внести пропозиції щодо відкриття Постійного представництва України при СОТ. Окремого представництва України при СОТ досі не створено.
Спір з Австралією4
На засіданні Органу врегулювання суперечок СОТ 19 листопада 2012 року Австралія заблокувала першу вимогу Гондурасу скликати групу експертів для вирішення спору щодо законодавчих актів Австралії про «просте пакування» (plain packaging) тютюнових виробів. Україна підтримала стурбованість Гондурасу щодо заходів Австралії. Натомість Нова Зеландія, Норвегія та Уругвай висловилися на користь Австралії та наголосили на суверенному праві держав-членів СОТ регулювати та захищати життя та здоров’я людей.
Україна не буде запроваджувати заборону на експорт пшениці5
На засіданні Аграрного комітету СОТ 14 листопада 2012 року деякі країни-члени СОТ висловили свою стурбованість щодо того, що Україна може обмежити експорт пшениці з 15 листопада 2012 року відповідно до заяв деяких медіа. До таких країн-членів належать Австралія, ЄС, Японія, США, Республіка Корея. Україна відповіла, що вона буде дотримуватися положень СОТ. Крім того, Міністр аграрної політики та продовольства України, Микола Присяжнюк, на офіційному сайті Міністерства зазначив, що «наше завдання зараз — не обмежити експорт, а зберегти зовнішні ринки»6 .
СОТ схвалила членство Таджикистану7
Генеральна рада СОТ 10 грудня 2012 року узгодила умови членства Таджикистану в СОТ, схваливши пакет документів про приєднання. Таджикистан повинен ратифікувати документи до 7 червня 2013 року. Він стане членом СОТ через 30 днів після ратифікації.
III. РЕГІОНАЛЬНА ЛІБЕРАЛІЗАЦІЯ ТОРГІВЛІ
Угода про вільну торгівлю з Чорногорією
16 листопада 2012 року набрав чинності Закон України «Про ратифікацію Угоди про вільну торгівлю між Урядом України та Урядом Чорногорії» № 5445-VI. Угода набуде чинності у перший день другого місяця з дати отримання дипломатичними каналами останнього письмового повідомлення про виконання Сторонами всіх внутрішньодержавних процедур, необхідних для набрання цією Угодою чинності. Нагадаємо: Угода з Чорногорією передбачає скасування всіх мит на імпорт товарів походженням з Чорногорії або України за винятком деяких товарів, наприклад для України – свинина, частини тушок і їстівні субпродукти курей, цукор з цукрової тростини або з цукрових буряків і хімічно чиста цукроза, у твердому стані та інші.
Україна і В’єтнам розпочнуть переговори про ЗВТ8
В’єтнам пропонує Україні розпочати переговори в січні 2013 року про запровадження зони вільної торгівлі між двома країнами. Про це заявив Віце-прем’єр-міністр Соціалістичної Республіки В’єтнам, Хоанг Чунг Хай, під час зустрічі 3 грудня 2012 року у Києві з Прем’єр-міністром України, Миколою Азаровим. Віце-прем’єр-міністр В’єтнаму підкреслив, що в’єтнамська сторона також зацікавлена у якнайшвидшому підписанні угоди про взаємний захист інвестицій та реалізації домовленості щодо карантину рослин, співпраці з Україною в сфері оборони, особливо щодо модернізації військової техніки.
Переговори щодо Всебічного регіонального економічного партнерства
Китай, Японія, Південна Корея і країни АСЕАН мають намір найближчим часом створити найбільшу зону вільної торгівлі. Переговори розпочалися на Саміті країн Східної Азії у Пномпені 16-20 листопада 2012 року. Головним підсумком Саміту стала домовленість лідерів 16 країн регіону, сумарний ВВП яких складає близько 20 трлн доларів США, розпочати переговори щодо створення Всебічного регіонального економічного партнерства (Regional Comprehensive Economic Partnership). До нового об’єднання, як планується, мають увійти держави АСЕАН, Китай, Японія, Південна Корея, Індія, а також Австралія і Нова Зеландія. Це дозволить створити найбільшу в світі зону вільної торгівлі. Переговори щодо її створення планується завершити до 2015 року.
IV. ЗАХОДИ ТОРГОВЕЛЬНОГО ЗАХИСТУ
Суперечливі рішення Міжвідомчої комісії з міжнародної торгівлі щодо спеціальних заходів, які застосовуються до імпорту сірників незалежно від країни походження та експорту9
5 листопада 2012 року Міжвідомча комісія з міжнародної торгівлі ухвалила Рішення «Про продовження строку застосування спецiальних заходiв щодо iмпорту в Україну сiрникiв незалежно вiд країни походження та експорту» № СП-285/2012/4423-08, яким продовжила на 3 роки застосування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження. В Рішенні зазначається, що «продовжує існувати потреба в застосуванні заходів для запобігання заподіянню значної шкоди національному товаровиробникові» і «національний товаровиробник перебуває в процесі адаптації до умов конкуренції».
Вже 27 листопада 2012 року Комісія прийняла Рішення “Про скасування спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту” №СП-286/2012/4423-08, в якому говориться, що «продовження дії спеціальних заходів щодо імпорту в Україну сірників незалежно від країни походження та експорту суперечить національним інтересам України».
Відповідні офіційні повідомлення були опубліковані в газеті “Урядовий кур’єр” від 6 листопада 2012 року та 28 листопада 2012 року відповідно.
V. НОВИНИ МИТНИЦІ
В Україні створено Міністерство доходів і зборів
24 грудня 2012 року Президент України видав Указ «Про деякі заходи з оптимізації системи центральних органів виконавчої влади» № 726/2012, яким реорганізував Державну митну службу України та Державну податкову службу України в Міністерство доходів і зборів України, а також наділив нове Міністерство повноваженнями з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.
Приведення ставок ввізного мита у відповідність з критеріями СОТ
23 листопада 2012 року Президент України підписав Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про Митний тариф України” (щодо приведення ставок ввізного мита у відповідність з критеріями СОТ)» №5476-VI, прийнятий Верховною Радою України 6 листопада 2012 року. Закон передбачає підвищення розмірів ставок ввізного мита на понад 700 видів товарів, зокрема, йдеться про пластмаси, полімерні матеріали та вироби з них, хімічну продукцію, машини та обладнання, продукти органічної та неорганічної хімії, та ін.
Провадження у справах щодо порушення митних правил
2 листопада 2012 року Державна митна служба України прийняла Наказ «Про внесення змін до Наказу Держмитслужби України № 936 від 30 грудня 2004 року» № 601. Відповідно до Наказу порушення митних правил є адміністративним порушенням, за яке передбачена адміністративна відповідальність відповідно до Митного кодексу України. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачена Митним кодексом України, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність. Наказ передбачає випадки, коли особи не притягаються до адміністративної відповідальності, зокрема не є порушенням митних правил дія, яка хоч і визначається Митним кодексом України як така, що є порушенням, але вчинена в стані крайньої необхідності, тобто з метою усунення небезпеки, яка загрожує державному або громадському порядку, власності, правам і свободам громадян та ін. Наказ набрав чинності 1 грудня 2012 року.
Співробітництво податкових та митних органів України10
2 листопада 2012 року Міністерство фінансів України опублікувало Проект Наказу “Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби та митних органів при здійсненні контролю за імпортом товарів суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності”. Проект Наказу передбачає наступні механізми співпраці: міжвідомчий обмін інформацією та матеріалами про порушення митних правил, впровадження критеріїв ризику імпортних операцій та розподіл таких операцій на стадії, що передує подачі митної декларації, відповідні форми контролю за операціями імпорту; присутність відповідальних посадових осіб Державної податкової служби під час митного огляду товарів для імпорту і т.д.
VI. СІЛЬСЬКЕ ГОСПОДАРСТВО
Скасування обов’язкової реєстрації біржових контрактів щодо сільськогосподарської продукції 11
28 листопада 2012 року Кабінет Міністрів України опублікував Постанову «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань реєстрації зовнішньоекономічних контрактів» № 1079 від 31 жовтня 2012 року на своєму сайті. Постанова скасовує процедуру обов’язкової реєстрації та укладання зовнішньоекономічних контрактів на експорт сільськогосподарської продукції на аграрній біржі. Прийняття Постанови є важливим кроком до лібералізації сільського господарства, тому що обов’язкова реєстрація викликала додаткові витрати та перешкоджала конкурентоспроможності української сільськогосподарської продукції.
Стимулювання розвитку вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу
6 листопада 2012 року Верховна Рада України ухвалила Закон «Про внесення змін до Закону України «Про стимулювання розвитку вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу» № 5478-VI. Закон набув чинності 29 листопада 2012 року. Закон передбачає, що Закон «Про стимулювання вітчизняного обладнання для сільського господарства» буде діяти на постійній основі (до внесення змін Закон діяв в 2003-2010); запроваджує нове визначення терміну «вітчизняна техніка і обладнання для агропромислового комплексу»: згідно з новими вимогами в дану категорію попадає техніка і обладнання, виготовлені підприємствами вітчизняного машинобудування для агропромислового комплексу у разі, якщо ступінь їх локалізації перевищує 60% (до внесення змін визначалося, що ступінь локалізації повинен перевищувати 50%) і т.д. Крім того, Законом виключено функції нагляду, ліцензування та реєстрації з виняткової компетенції Міністерства аграрної політики та продовольства України.
Аграрні розписки
6 листопада 2012 року Верховна Рада України ухвалила Закон “Про аграрні розписки” №9610 від 19 грудня 2011 року. Закон передбачає можливість для суб’єктів господарювання використовувати сільськогосподарські розписки у своїй діяльності. Аграрна розписка – це товаророзпорядчий документ, що фіксує безумовне зобов’язання боржника, яке забезпечується заставою, здійснити поставку сільськогосподарської продукції або сплатити грошові кошти на визначених у ньому умовах. Аграрна розписка може слугувати в якості додаткових кредитних ресурсів для суб’єкта аграрного ринку.
Українські птахівники зможуть продавати продукцію в ЄС12
Відповідно до повідомлення Державної ветеринарної та фітосанітарної служби України, 4 грудня 2012 року Україна отримала дозвіл на експорт яєць, яєчних продуктів, домашньої птиці та м’яса диких птахів на ринок ЄС. Втім, перш ніж експорт буде фактично дозволений, ЄС має внести відповідні зміни до свого законодавства, а українська сторона – подати програму контролю за вмістом сальмонели відповідно до європейських норм.
VII. ЛІКАРСЬКІ ЗАСОБИ
Заборона реклами більше як 300 лікарських засобів
10 грудня 2012 року набув чинності Наказ Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження Переліку лікарських засобів, заборонених до рекламування, які відпускаються без рецепта” № 876. Загалом у зазначеному переліку заборонених до рекламування лікарських засобів налічується 327 лікарських засобів, основну частину яких складають лікарські засоби від застуди та анестетики. Нагадаємо: Наказ Міністерства охорони здоров’я України “Про затвердження Переліку лікарських засобів, заборонених до рекламування, які відпускаються без рецепта” № 639 від 17 серпня 2012 року, який з самого початку передбачав перелік заборонених до рекламування товарів, так і не вступив в силу і був скасований Наказом Міністерства охорони здоров’я України “Про скасування деяких наказів Міністерства охорони здоров’я України” №709 від 10 вересня 2012 року, оскільки не був зареєстрований в Міністерстві юстиції України.
Нові правила імпорту лікарських засобів в Україну з 1 березня 2013 року
Державна служба України з лікарських засобів своїм Листом № 23050-1.1/3.1 / 17-12 від 1 листопада 2012 року встановила, що з 1 березня 2013 року продаж імпортних лікарських засобів або їх використання у виробництві в Україні буде можливим лише за умови надання суб’єктом господарювання копії виданого Держлікслужбою України документа, що підтверджує відповідність умов виробництва лікарських засобів вимогам належної виробничої практики протягом 5 робочих днів після закінчення митного оформлення імпортованих лікарських засобів (відповідно до Постанови Кабінету Міністрів № 793 від 8 серпня 2012 року).
VIII. ІНШІ НОВИНИ
Валютне регулювання діяльності експортерів13
19 листопада 2012 року набрали чинності Постанови Правління Нацбанку України “Про зміну строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і запровадження обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті” № 475 та “Про встановлення розміру обов’язкового продажу надходжень в іноземній валюті” № 479.
Постанови на шість місяців скоротили термін розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів зі 180 до 90 календарних днів і запровадили обов’язковий продаж на міжбанківському валютному ринку України 50% надходжень в іноземній валюті від продажу товарів за зовнішньоекономічними договорами.
Заборона вказувати ціну товарів і послуг в рекламі не в гривні
6 листопада 2012 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення зміни до статті 8 Закону України “Про рекламу” щодо встановлення заборони зазначення ціни товарів, робіт та послуг не в грошовій одиниці України» № 5481-VI. Закон встановлює, що інформація про ціни на товари, тарифи на послуги, наведені в рекламі, яка розміщується або поширюється на території України, повинна вказуватися виключно в гривні. Закон набув чинності 29 листопада 2012 року.
Зміни до Закону «Про захист персональних даних»
20 листопада 2012 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про внесення змін до Закону України “Про захист персональних даних” № 5491-VI з пропозиціями Президента України. Закон вносить численні зміни, зокрема: а) Закон поширюється на діяльність з обробки персональних даних, яка здійснюється повністю або частково із застосуванням автоматизованих засобів, а також на обробку персональних даних, що містяться в картотеці або підлягають внесенню до картотеки із застосуванням неавтоматизованих засобів; б) Закон не поширюється на діяльність з обробки персональних даних, яка здійснюється фізичною особою виключно для особистих чи побутових потреб або творчим або літературним працівником, в т.ч. журналістом, в професійних цілях, за умови забезпечення балансу між правом на невтручання в особисте життя і правом на самовираження; в) згода суб’єкта персональних даних на обробку його персональних даних може надаватися не тільки у письмовій формі, але і в формі, що дозволяє зробити висновок про їх надання та ін. Крім того, Закон передбачає скасування обов’язкової реєстрації баз персональних даних, які зберігаються у зв’язку з трудовими відносинами; баз персональних даних членів громадських, релігійних організацій, профспілок і політичних партій; можливість неотримання згоди на обробку даних від фізичних осіб під час укладення та виконання договорів, а також персональних даних засновників, акціонерів та ін.
Закон набрав чинності 20 грудня 2012 року.
Утилізація знятих з експлуатації транспортних засобів
20 листопада 2012 року Верховна Рада України прийняла за основу Проект Закону “Про утилізацію знятих з експлуатації транспортних засобів” № 11259 від 27 вересня 2012 року. Законопроект пропонує впровадити систему збору, видалення, знешкодження та утилізації непридатних до використання колісних транспортних засобів категорій M та N (легкові, вантажні, вантажопасажирські автомобілі, автобуси та спеціальні транспортні засоби) та відходів, що утворилися в процесі їх утилізації.
Зокрема, передбачається встановити: критерії визнання транспортних засобів такими, що підлягають зняттю з експлуатації та передачі на утилізацію; порядок утилізації знятих з експлуатації транспортних засобів; порядок реєстрації та вимоги до осіб, які займаються виробництвом транспортних засобів і які прийняли на себе зобов’язання забезпечити утилізацію вироблених ними транспортних засобів після зняття їх з експлуатації.
1http://www.wto.org/english/news_e/news12_e/good_26nov12_e.htm
2http://www.wto.org/english/news_e/news12_e/sum_gc_dec12_e.htm
3http://wto.in.ua/?lang=ua&get=3&id=2669
4http://wto.in.ua/?lang=en&get=wto_news&id=2641
5http://www.wto.org/english/news_e/news12_e/agcom_14nov12_e.htm#exportrestrictions
6http://www.minagro.gov.ua/uk/node/2699
7http://www.wto.org/english/news_e/news12_e/acc_tjk_10dec12_e.htm
8http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article;jsessionid=6DB847446BB295F57D288573790682AD?art_id=245847611&cat_id=244276429
9http://wto.in.ua/?lang=ua&get=3&id=2649
10http://www.minfin.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=355472&cat_id=42320
11http://www.kmu.gov.ua/control/uk/publish/article?art_id=245833608
12http://wto.in.ua/?lang=ua&get=3&id=2655
13http://wto.in.ua/index.php?&page=1&get=3&id=2640