close
МЕНЮ

Проєкти

Ключові контакти
12 May 2020

Sayenko Kharenko успішно відстояла інтереси Bayer у Верховному Суді

Команда практики інтелектуальної власності Sayenko Kharenko успішно захистила інтереси всесвітньо відомого німецького виробника фармацевтичної продукції Bayer AG (Bayer)  у Верховному Суді. На початку 2018 року відповідач здійснив імпорт продукції, в якій застосовано винахід за патентом на діючу речовину «Rivaroxaban». Цей імпорт порушив права інтелектуальної власності Bayer, власника майнових прав на винахід за патентом України «Заміщені оксазолідинони і їх застосування для запобігання згортанню крові», що використовується при виробництві та продажу лікарського засобу «Ксарелто» (Xarelto), діючою речовиною якого є «Ривароксабан» (Rivaroxaban).

Відповідач не заперечував факт імпорту та використання патенту Bayer, проте посилався на те, що здійснював імпорт продукції з науковою метою, а отже не може бути притягнутий до відповідальності за використання патенту. Ця справа не мала прецедентів у судовій практиці, а питання «використання з науковою метою» не є чітко визначеним.

Так, відповідач вказував, що імпорт з науковою метою є беззаперечним доказом відсутності порушення. До того ж наукова мета може використовуватися і з подальшим використанням результатів досліджень у комерційній діяльності. Позицію відповідача підтримали суди першої та апеляційної інстанцій.

На противагу аргументів відповідача юристи Sayenko Kharenko вказували на необхідність встановити, чи може взагалі відповідач вважатися науковою установою та, відповідно, проводити наукові дослідження, чи будь-яке дослідження можна вважати використанням «з науковою метою», та визначити використання комерційним підприємством патенту з науковою метою.

Це лише частина запитань, на які не було знайдено відповіді у судах попередніх інстанцій. Суди першої та апеляційної інстанцій вказали, що відповідач як комерційна структура, що імпортувала 9 кг речовини Rivaroxaban (з якою можна виготовити сотні тисяч ліків) та не заперечує використання результатів досліджень у майбутньому з комерційною метою, може здійснити імпорт винаходу охоронюваного патентом, пославшись на статтю 31 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі».

Проте такий підхід не лише не відповідає основному завданню Закону «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі», а й дозволяє будь-якій компанії порушувати права на винахід, прикриваючи це науковою метою.

Команда Sayenko Kharenko не погодилася із рішеннями попередніх інстанцій і звернулася з касаційною скаргою до Верховного Суду.

14 квітня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного Господарського Суду задовольнив касаційну скаргу Bayer та скасував рішення попередніх інстанцій.

І що дуже важливо Верховним Судом була сформована правова позиція щодо визначення поняття «використання винаходу з науковою метою», що в свою чергу служитиме дороговказом у розгляді подібних спорів.

Верховний Суд підтримав позицію Sayenko Kharenko, що питання «використання з науковою метою» має вирішуватися куди глибше, ніж просто за заявою чи довідкою особи.

Проєкт на стадії касаційного розгляду справи супроводжували старший юрист Максим Медвідь та юрист Павло Ковальчук під координацією партнера Ярослава Огнев’юка.

Поділитися:

Далі Проєкти
Показати більше