close
МЕНЮ

Публікації

Ключові контакти
21 Липня 2021

Борги віддають лише боягузи

Джерело: Forbes

Антиколектори», «захистимо від банків», «позбавимо кредитного рабства» – такими оголошеннями рясніли стовпи та зупинки громадського транспорту. У 2009 році бум кредитування перетворився на гарбуз. Банки зіткнулися з масовими неплатежами, тоннами судових справ і розквітом бізнесу «рішал».

«Адвокати, судді, правоохоронці – всі працювали проти банків-«кровопивців», – згадує Борис Тимонькін. У 2009-му він був одним із найбільш шанованих фінансистів країни і очолював Укрсоцбанк, придбаний напередодні кризи італійською UniCredit Group.

Півторакратна девальвація гривні до долара боляче вдарила по валютних позичальниках. У 2009-му понад половину виданих кредитів було номіновано у валюті. Платежі за ними підскочили, придбана в борг нерухомість знецінилася, і її продаж не рятував від кредиторів.

В Укрсоцбанку дві третини кредитного портфеля були валютними. Банк був одним із лідерів за їхнім обсягом – разом з УкрСиббанком і Райффайзен Банком.

Власники мережі ресторанів «Пузата хата» отримали перед кризою в «Укрсоці» 70 мільйонів доларів. Вони звернулися в банк щодо відтермінування по виплатах і зниження ставки. Скаржилися на зменшення виторгу. Генеральний менеджер банку Джанні Франко Папа, розповідає Тимонькін, відмовив і порадив позичальникам знайти партнера з грошима. Ті пішли ні з чим, а банк підвищив ставку.

У лютому «Пузата хата» та кілька інших позичальників «Укрсоцу» перестали платити. Суд оголосив компанію банкрутом через борг перед постачальником продуктів. «Укрсоц» до переліку кредиторів не потрапив, дійшов до Верховного Суду, але програв. Ресторани мережі досі працюють, навіть вивіску не змінили, обурюється Тимонькін.

Боржники використовували процедуру банкрутства, щоб під виглядом боргів вивести активи на користь пов’язаних осіб, згадує радник Sayenko Kharenko Олексій Колток, який 2009-го працював в Універсал Банку. Окремим жанром стало, за його словами, оскарження кредитних угод, застав і поручительств. Суди легко визнавали угоди недійсними через дрібні недоліки в документах. Верховний Суд зазвичай такі рішення скасовував, але завдання-мінімум – затягти стягнення заборгованості – успішно досягалось.

Більшість корпоративних боржників не повертали гроші свідомо, згадує заступник голови Райффайзен Банку Наталія Гуріна. Вона добре запам’ятала кейс агрокомпанії з Миколаєва, яка намагалася позбутися кредиту і стягнути з банку 20 мільйонів доларів збитків.

Кредитори програли. Нацбанк амортизував удар, видавши стабкредити одним банкам, схваливши націоналізацію інших і збанкрутивши треті. Проблему було заморожено. Критично низька якість портфелів далася взнаки в 2015-му, резюмує Тимонькін, коли з ринку пішла половина банків.

Поділитися:

Далі Публікації
Показати більше