close
МЕНЮ

Публікації

Ключові контакти
10 Листопад 2020

Оподаткування іноземних компаній відтермінують. Що це означає для їх власників

Джерело: Мінфін

3 листопада Верховна Рада в першому читанні прийняла законопроект про перенесення норм для КІК (контрольованих іноземних компаній) на 2022 рік.

Чи справдилися очікування тисяч власників таких компаній, розповіла «Мінфіну» партнер, голова практики Private Wealth юридичної фірми Sayenko Kharenko Аліна Плющ.

Трохи передісторії

Як уже писала раніше, в першу чергу, ця новина цікава власникам іноземних компаній-гаманців і інвестиційних компаній.

Історично ці компанії створювалися для зберігання коштів і примноження капіталу в низькоподатковій або безподаткової юрисдикції. Оскільки формальним власником коштів та інвестиційних активів виступала іноземна компанія, а її власнику належали тільки акції цієї компанії, гроші, які залишалися «всередині» компанії, уникали оподаткування.

За новими правилами, власники іноземних компаній, за рідкісним винятком, повинні були б інформувати податкові органи України про наявність таких компаній, подавати їх звітність та сплачувати податок з їх доходів.

У мене є іноземна компанія. І що з цього?

Закон пропонує перенести ваші зобов’язання щодо іноземної компанії на один рік вперед.

Простий приклад. Якби у 2021 році у вашому КІКу відбулися б зміни (наприклад, у вас з’явився партнер, і розмір вашої частки зменшився), тоді ви б подавали повідомлення про це. У 2022 році ви б подали звіт про ваш КІК разом з особистою щорічною податковою декларацією.

Все це залишилося. Тільки ось виконувати вимоги потрібно у 2022 і 2023 роках відповідно. Іншими словами — КІКи нікуди не подінуться.

Як вести себе власникам іноземних компаній

Якщо я танкіст

Тим, хто нічого і не планував робити зі своїми КІКами, можна нічого не робити, радіючи, що у 2022 році не доведеться витрачатися на консультантів і бухгалтерів при складанні звіту про КІК.

Якщо я нерішучий

Для тих, хто готується «впорядкувати справи», але ще не почали активні дії в напрямку оптимізації своїх КІКів, потрібно використовувати цей час. Варіантів дій може бути декілька: від переформатування володіння до безподаткової ліквідації.

Але є одне «але»

Законопроект про перенесення КІКів прийнятий у першому читанні. Це означає, що для його перетворення в діючий закон необхідно:

  • прийняти його в другому читанні і загалом;
  • отримати підписаний президентом законопроект;
  • офіційно його опублікувати.

Якщо згадати, що оригінальний закон про КІКи очікував підписання понад 4 місяці, отримати «відтермінування» цього року можна і не встигнути. У такому випадку всі обов’язки за КІКами лягають на плечі КІКоводів з 1 січня 2021 року.

Якщо я advanced КІКовод

Велика частина моїх просунутих клієнтів почала процес безподаткової ліквідації КІКів. За коректної ліквідації та подачі потім нескладних документів до податкових органів України, всі отримані при ліквідації активи звільняються від оподаткування. Це свого роду амністія.

На жаль, реальність вносить корективи: ліквідувати іноземну компанію багаторазово складніше, ніж створити. Варто врахувати чинники термінів, формальних процедур, складання звітів тощо. Не забудемо додати тимчасову різницю з більшістю офшорних юрисдикцій і відвертим небажанням «остров’ян» працювати за форматом, що відрізняється від їх шаблонних ліквідацій компаній.

Тому додатковий рік для просунутих КІКоводів — це відмінна можливість спланувати подальшу долю своїх КІКів і ліквідувати все зайве з проходженням квазі-амністії.

Поділитися:

Далі Публікації
Показати більше