Наприкінці 2020 року на сайті Світової Організації Торгівлі було опубліковано щорічний Звіт Генерального директора СОТ про тенденції у міжнародній торгівлі (OVERVIEW OF DEVELOPMENTS IN THE INTERNATIONAL TRADING ENVIRONMENT ANNUAL REPORT BY THE DIRECTOR-GENERAL) (Звіт).
Зазначений Звіт детально аналізує різноманітні заходи, які сприяють міжнародній торгівлі, та різноманітні обмежувальні заходи торгівлі, що були застосовані протягом періоду – середина жовтня 2019 року – середина жовтня 2020 року у порівнянні з попередніми роками.
Надзвичайно показовим є графік, який демонструє, що у 2019 році суттєво зріс обсяг імпорту, до якого застосовувалися різноманітні обмежувальні заходи.
Одними з найпоширеніших обмежувальних заходів, які застосовуються до імпорту, є заходи торговельного захисту (антидемпінгові, компенсаційні та захисні (спеціальні) заходи), які продемонстрували рекордне зростання протягом досліджуваного періоду. Тож в рамках цієї статті розглянемо більш детально саме такі заходи.
Загальна статистика заходів торговельного захисту
Досліджуваний період продемонстрував рекордне зростання кількості ініційованих торговельних розслідувань, а також найнижчий показник припинення таких розслідувань, починаючи з 2012 року.
Антидемпінгові заходи
Протягом досліджуваного періоду рекордно зросла кількість ініційованих антидемпінгових розслідувань. При цьому, спостерігалось скорочення застосованих антидемпінгових заходів.
Вважаємо, що таке скорочення було тимчасовим і було обумовлено специфікою антидемпінгових заходів. Зокрема, спочатку антидемпінгові заходи застосовуються на 5 років. В подальшому такі заходи можуть легко продовжуватися необмежену кількість разів. Тож у світі є приклади застосування антидемпінгових заходів понад 20 років. При цьому, в світі застосовується рекордна кількість антидемпінгових заходів – 3958 (протягом 1995-2019). Очевидно, що скорочення заходів пов’язано з тим, що у світі і так застосовується надзвичайно багато антидемпінгових заходів. З іншого боку, очевидно, що суттєве зростання антидемпінгових розслідувань неминуче призведе до зростання кількості антидемпінгових заходів вже наступного року.
Традиційно серед топ-товарів, до яких застосовуються антидемпінгові заходи, є продукція металургії (45 % всіх розслідувань, які проводилися протягом липня 2019 – червня 2020, стосувалися саме металургії); хімії (17 % всіх розслідувань); пластику (12 % всіх розслідувань); текстилю (8 % всіх розслідувань) і машинобудування (4 % всіх розслідувань).
Компенсаційні заходи
Протягом досліджуваного періоду відбулося значне зростання кількості ініційованих антисубсидаційних розслідувань та застосованих за їх результатами компенсаційних заходів.
Традиційно серед топ-товарів, до яких застосовуються заходи, є продукція металургії (60 % всіх розслідувань, які проводились протягом липня 2019 – червня 2020, стосувались саме металургії); деревообробки (15 % всіх розслідувань); хімії (6 % всіх розслідувань); каміння (6 % всіх розслідувань) і пластику (4 % всіх розслідувань).
Захисні (спеціальні) заходи
Відзначився аналізований період і зростанням кількості ініційованих захисних розслідувань і застосованих захисних заходів.
Традиційно серед топ-товарів, до яких застосовуються заходи, є продукція металургії (25 % всіх розслідувань, які проводилися протягом липня 2019 – червня 2020, стосувалось саме металургії); хімії (19 % всіх розслідувань); текстилю (16 % всіх розслідувань) і продуктів харчування (13 % всіх розслідувань), пластику (6 % всіх розслідувань).
Чим важливий Звіт для українських виробників?
По-перше, очевидно, що в умовах пандемії і викликаної нею економічної кризи по всьому світу, іноземні ринки будуть активно захищатися від імпорту, щоб максимально вберегти робочі місця в своїх країнах. Тож українським виробникам, які експортують свою продукцію, потрібно бути готовими до цього і у разі ініціювання розслідувань, потрібно обов’язково брати у них участь і відстоювати свої права. Якщо ж участь не брати, результати розслідування будуть набагато гіршими.
По-друге, безперечно, застосування обмежувальних заходів до імпорту в іноземних країнах призводить до переструктурування потоків такого імпорту у треті країни, які є незахищеними. При чому, як свідчить досвід, такий імпорт здійснюється, як правило, за дуже низькими цінами і надзвичайно швидко зростає. Тож українські виробники повинні постійно ретельно аналізувати ситуацію на внутрішньому ринку і у разі потреби, також ініціювати торговельні розслідування для захисту власного ринку.
Чому потрібно дивитися саме у сторону заходів торговельного захисту, а не шукати інших варіантів?! Річ у тім, що такі заходи мають істотні переваги, а саме: