Запровадження спрощеного порядку проведення фітосанітарних процедур в умовах воєнного стану
Кабінет Міністрів України («КМУ») продовжує реагувати на виклики воєнного стану, запроваджуючи спрощені процедури допуску товарів на український ринок. Зокрема, ряд заходів був запроваджений Постановою КМУ № 398 від 1 квітня 2022 року «Деякі питання здійснення фітосанітарних заходів та процедур в умовах воєнного стану» («Постанова № 398»).
По-перше, Постанова № 398 на період воєнного стану дає змогу територіальним органам Державної служби з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів («Держпродспоживслужба») виконувати свої повноваження за принципом екстериторіальності. Отже, для отримання документів, адміністративних послуг та процедур чи проведення фітосанітарної експертизи можна звертатися до будь-яких територіальних органів Держпродспоживслужби та лабораторій таких органів відповідно.
По-друге, на період воєнного стану та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування ввезення ряду товарів рослинного походження дозволяється без проведення огляду та фітосанітарної експертизи, передбаченої наказом Мінекономіки № 343 від 22 лютого 2021 року. Такий дозвіл поширюється на:
- овочi та деякi їстiвнi коренеплоди i бульби (група 07);
- їстiвнi плоди та горiхи; шкiрки цитрусових або динь (група 08);
- каву, чай, мате або парагвайський чай, прянощi (група 09);
- зернові культури (група 10);
- продукцію борошномельно-круп’яної промисловостi; солод; крохмалi; iнулiн; пшеничну клейковину (група 11);
- насiння i плоди олiйних рослин; iнше насiння, плоди та зерна; технiчнi або лiкарськi рослини; солому i фураж (група 12).
Для ввезення зазначених вище товарів достатньо простого внутрішнього та/або зовнішнього інспектування. Огляд та фітосанітарна експертиза вимагається лише у випадках, коли:
- фітосанітарні сертифікати та/або фітосанітарні сертифікати на реекспорт відсутні або недійсні;
- вантаж не відповідає фітосанітарному сертифікату та/або фітосанітарному сертифікату на реекспорт;
- під час проведення інспектування державними виявлено зараження або ознаки зараження чи пошкодження вантажів шкідливими організмами.
По-третє, Постанова № 398 дає змогу здійснювати переміщення територією України деяких видів насіння без видавання карантинного сертифіката. Однак у таких випадках особам необхідно вести облік таких товарів та надавати відповідну інформацію на запит Держпродспоживслужби.
По-четверте, скасовується фітосантіраний контроль супровідного дерев’яного пакувального матеріалу (позиції 4407 і 4415), для продукції нерослинного походження.