Are there any other obstacles to the development of renewable energy in Ukraine? (in Ukrainian)
З огляду на сьогоднішні темпи введення в експлуатацію установок з виробництва «зелених» мегаватів, варто зазначити, що стан речей в секторі відновлювальної енергетики України є кращим, ніж це було ще декілька років тому. Певним рубіконом було введення в дію влітку 2015 року законодавчих змін, що допомогло усунути досить болючі на той час перешкоди (як то вимога щодо використання «місцевої складової» для отримання «зеленого» тарифу, обмежене законодавче визначення «біомаси», що не дозволяло отримувати «зелений» тариф при використанні енергетичних рослин тощо). Згадані зміни 2015 року значною мірою підживили інтерес інвесторів і власників домогосподарств до реалізації проектів з виробництва електроенергії з відновлювальних джерел енергії.
З того часу в Україні загалом продовжують відбуватися сприятливі зміни у сфері регулювання відновлювальної енергетики. Як приклад можна навести прийняття підзаконних актів НКРЄКП для реалізації норми закону щодо нарахування та виплати надбавки до «зеленого» тарифу за використання «місцевої складової», спрощення правил приєднання електроустановок до електричних мереж, прийняття закону про стимулювання виробництва тепла з альтернативних джерел енергії (замість природного газу), а також прийняття нового закону про ринок електроенергії, який суттєво змінює модель ринку, що існує сьогодні. Утім, незважаючи на відносно позитивну динаміку розвитку проектів з використанням відновлювальних джерел енергії, сьогодні ще існують перешкоди, які не дозволяють пришвидшити темпи такого розвитку. Окрім загального ризику країни, щодо якого в багатьох іноземних інвесторів все ще не виникає апетиту, одним з ключових стримуючих факторів є відсутність повністю прийнятної для іноземних інвесторів та кредиторів форми договору купівлі-продажу електроенергії, виробленої з відновлювальних джерел.
І хоча НКРЄКП нещодавно розробила зміни до примірного договору купівлі-продажу електроенергії, його не можна вважати повністю «bankable PPA», оскільки в ньому все ще не враховані важливі положення (наприклад, можливість відступати права вимоги до ДП «Енергоринок», а в подальшому до гарантованого покупця, без їхньої згоди).
До стримуючих факторів також можна віднести і питання з видачею безстрокових технічних умов, що призвело до відсутності вільних потужностей для нових проектів (законопроект, яким передбачається встановлення фіксованого строку дії технічних умов, все ще на розгляді в парламенті). Надважливим чинником для подальшого розвитку галузі також є загальна стабільність законодавства та регулятора, щоб могли викристалізуватися прогнозовані правила гри. Очевидно, що не пішли на користь сектора відновлювальної енергетики минулі нездійснення курсових індексацій і зміни в підходах до встановлення «зеленого» тарифу у гривні, неодноразові зміни коефіцієнтів і нещодавня відсутність у регулятора кворуму для прийняття рішень. Це особливо варто враховувати в контексті сьогоденних дискусій щодо переходу до нової моделі стимулів у вигляді аукціонів.